Niektórzy wręcz przytulają się do kierownicy, inni mają plecy już w drugim rzędzie siedzeń, a ich łokieć – obowiązkowo – szuka ożywczego wiatru za oknem. Taka pozycja za kierownicą to zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa ruchu, lecz także dla waszych pleców.

Ortopedzi przestrzegają, że długotrwała jazda z wykrzywionym kręgosłupem może powodować chroniczne bóle, a w ekstremalnych przypadkach – doprowadzić do trwałych zmian. Dlatego o prawidłową pozycję za kółkiem powinni dbać zwłaszcza ci kierowcy, którzy dużo jeżdżą. Kolejna ważna sprawa to bezpieczeństwo: jeśli nie będziecie poprawnie siedzieć, zmniejszycie swoje szanse podczas wypadku.

Należy zadbać m.in. o to, żeby odległość głowy od zagłówka nie była zbyt duża. Obie dłonie trzeba trzymać na kierownicy tak, by mieć kontrolę nad autem!

Naszym zdaniem

O własnych plecach każdy sam decyduje, jednak zajęcie takiej pozycji za kierownicą, która ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo innych użytkowników drogi, jest co najmniej lekkomyślne. Niewłaściwa pozycja zwiększa ryzyko obrażeń w wyniku wypadku, a nawet „niegroźnego” otwarcia airbagu.