Damian, pomimo orzeczonego sądownie zakazu kierowania pojazdem za jazdę pod wpływem alkoholu, nie zrezygnował z jeżdżenia samochodem. - Prawdopodobieństwo, że do kontroli zatrzymają właśnie mnie jest bardzo małe. Staram się jeździć przepisowo, żeby nie dać policji powodu do zatrzymania. Jak na razie się udaje. Już prawie rok jeżdżę bez prawka - dodaje.  Ile takich osób może poruszać się po drogach? Trudno powiedzieć. Policja takich danych nie gromadzi. Nie wiadomo także, ilu osobom i jak długo udaje się wodzić stróżów prawa za nos. - W praktyce policyjnej nierzadko zdarzają się sytuacje ujawnienia kierujących, którzy nie posiadają prawa jazdy. Stosunkowo często zatrzymywani są również nietrzeźwi kierowcy, którzy decydują się, by wsiąść za kierownicę pomimo orzeczonego sądowego zakazu kierowania pojazdami - mówi podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy KWP Białystok.

Małoletni za kółkiem

Ryzyka nie boją się także osoby nieletnie. Nierzadko zdarza się, że, bez wiedzy rodziców, zabierają samochód i udają się nim na przejażdżkę. - Osoby młode chcą w ten sposób zaimponować rówieśnikom. Świadczyć o tym może fakt, że zabierają ze sobą kolegów czy koleżanki. Zwykle jadą z dużą prędkością, powodując niebezpieczne sytuacje na drogach, dlatego też wpadają w ręce policji. Nie są to jakieś nagminne przypadki, ale w ciągu roku zdarza się ich kilka. Młodociani tłumaczą, że chcieli poćwiczyć jazdę przed egzaminem albo że jadą odwiedzić kogoś z rodziny, kto akurat przebywa w szpitalu. Te informacje się nie potwierdzają.  W większości takich przypadków nieletni samochody biorą bez wiedzy rodziców. Warto więc zadbać, by kluczyki umieszczać w miejscu niedostępnym dla najmłodszych - radzi jeden z policjantów z podkarpackiej drogówki.

Surowa kara

Czym grozi jazda bez uprawnień?  - Zdarza się, że wśród kierowców zatrzymywanych do kontroli drogowych, niektórzy nie posiadają prawa jazdy. W przypadku kiedy kierowca nie posiada uprawnień do kierowania karany jest on 500-złotowym mandatem, natomiast w przypadku kierowców, którzy mają zabrane prawo jazdy z uwagi na sądowy zakaz prowadzenia pojazdów wobec nich kierowany jest wniosek do sądu o ukaranie. Za naruszenie sądowego zakazu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności - informuje st. sierż. Katarzyna Charubin z zespołu prasowego KWP w Olsztynie.