- Niewidzialna wycieraczka to preparat, który tworzy na szybie samochodu silnie hydrofobową powłokę ułatwiającą spływanie wody
- Niewidzialna wycieraczka może być zastosowana na wszystkich szybach samochodu
- Preparat nałożony na przednią szybę najlepiej sprawdza się w ruchu pozamiejskim
W teorii, nawet gdyby padły ci wycieraczki w deszczowy dzień, po zastosowaniu tego preparatu dasz radę jechać dalej. W praktyce jednak niewidzialna wycieraczka nie jest po to, aby zastępować prawdziwe, mechaniczne wycieraczki samochodu, lecz by je uzupełniać, poprawiając komfort jazdy.
W każdym razie rzeczywiście podczas szybkiej jazdy w czasie deszczu woda na szybie z naniesioną niewidzialną wycieraczką formuje się w kulki i łatwo spływa, co zapewnia niezłą widoczność – nawet gdy nie używamy lub prawie nie używamy zwykłych wycieraczek.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNiewidzialna wycieraczka – jak to się "instaluje"?
Zaletą niewidzialnej wycieraczki jest to, że praktycznie niezależnie od marki i rodzaju preparatu (a jest ich bardzo wiele na rynku) można ją zaaplikować samodzielnie. Preparaty są różne – jednoskładnikowe (te nakłada się najszybciej i najłatwiej) i dwu-trzyskładnikowe, które wymagają procedury rozłożonej na etapy, ale za to dają zazwyczaj trwalszy efekt.
W każdym razie wystarczy najpierw dokładnie umyć szybę, a potem za pomocą bawełnianej szmatki wetrzeć preparat w szybę i wypolerować, ewentualnie w przypadku bardziej złożonych produktów postępować w sposób opisany w instrukcji. Operacja może być dość męcząca, ale nie jest to coś szczególnie skomplikowanego.
Niewidzialna wycieraczka: co to daje?
Silnie hydrofobowa powłoka odpycha wodę, także brudną wodę – formuje się ona w kulki i spływa, pozostawiając czystą szybę. Tylko tak: najlepiej działa to na szybach ustawionych blisko pionu albo podczas szybkiej jazdy – najlepiej powyżej 60-70 km/h. W takich warunkach preparat sprawdza się bardzo dobrze. Gorzej w powolnym ruchu miejskim i gorzej wtedy, gdy powłoka jest już częściowo zużyta – wtedy trzeba wspomagać się, używając także zwykłych wycieraczek. Problem w tym, że samochodowe wycieraczki zachowują się na szybie pokrytej powłoką hydrofobową trochę tak, jakby szyba była sucha – nawet w czasie deszczu. Potrafią piszczeć, przeskakiwać. Nie zawsze tak jest, ale po zastosowaniu preparatu ryzyko rośnie.
Warto wiedzieć: niewidzialna wycieraczka działa lepiej przy intensywnych opadach niż przy niewielkiej mżawce.
Niewątpliwa korzyść płynąca z zastosowania niewidzialnej wycieraczki jest taka, że w miejscach, gdzie nie docierają zwykłe wycieraczki, szyby samochodu pozostają czyste przez długi czas. Co do przedniej szyby, to po pierwszej aplikacji (oczywiście, gdy pada deszcz) można się przekonać, jak to u nas działa i czy nam się podoba. Jest jednak jeden sposób aplikacji niewidzialnej wycieraczki, który zawsze ma sens.
Przeczytaj także: Dostał mandat z Czech i zapłacił, ale o dzień za późno. Zaczęły się kłopoty
Nałóż ten środek na boczne szyby auta, a nie pożałujesz
Niewidzialna wycieraczka znakomicie sprawdza się na bocznych szybach samochodu. Z hydrofobowej, ustawionej blisko pionu powierzchni woda, także brudna, spływa bardzo łatwo nawet na postoju; powłoka na bocznych szybach jest bardzo trwała, bo nie jest ścierana gumowymi wycieraczkami. Szyby bardzo długo pozostają czyste, mamy lepszą widoczność, a więc i wyższy komfort jazdy.
Jeśli efekty niewidzialnej wycieraczki nie sprawdzają się w waszym aucie na przedniej szybie, nałóżcie preparat precyzyjnie tylko na tę część szyby, do której nie sięgają mechaniczne wycieraczki: przekonacie się, że ta część szyby nawet po długotrwałej jeździe w deszczu pozostanie czysta. W rezultacie szersze pole widzenia poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy.