- W samochodzie latem lepiej nie zostawiać jedzenia, telefonów czy pojemników ciśnieniowych, ale to nie wszystko, co pozostawione może być niebezpieczne
- Plastikowa butelka z wodą może - paradoksalnie - stanowić zagrożenie pożarowe
- Kształt butelki w połączeniu z przezroczystym płynem w środku skupia promienie słoneczne, co w ekstremalnych warunkach może wywołać zapłon
W przypadku plastikowej butelki z wodą niebezpieczeństwo nie ma nic wspólnego, z tym że jej zawartość może się "zepsuć", czy wylać. Woda w butelce raczej się nie zepsuje, a jeśli się wyleje to cóż — wyschnie i po sprawie. To nie kawa z cukrem, czy sos z hot-doga, po których tapicerka będzie się lepić. Woda jest znacznie bardziej... niebezpieczna.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoTak dobrze przeczytaliście — zwykła plastikowa butelka może być bardzo groźna. Dlaczego? Może spowodować pożar, w którym może spłonąć cały samochód, i to mimo tego, że zawiera wodę, która nie dość, że się nie pali, to jeszcze, którą gasi się pożary. Jak to możliwe? Otóż chodzi nie o samą zawartość butelki, czyli wodę, ale o to, jak zadziałać może kombinacja wody i kształtu pojemnika — butelki, w której się znajduje. Butelka zazwyczaj jest okrągła i w specyficznych okolicznościach, o które wcale nietrudno, może zadziałać jak szkło powiększające — skupić promienie słoneczne w jednym punkcie i zapłon gotowy.
Jak to możliwe? Otóż skupienie promieni słonecznych, zwłaszcza latem, kiedy słońce mocno świeci potrafi wytworzyć punktowo temperaturę w granicach nawet 400 st. C., a to może wystarczyć do zapoczątkowania pożaru, co zresztą kilka lat temu sprawdzili amerykańscy strażacy.
Przy czym niebezpieczne są wyłącznie butelki z wodą. Pusta raczej nie spowoduje pożaru. Podobnie butelka z nieprzezroczystym albo kolorowym napojem. Takie butelki są bezpieczne. A jeśli jednak macie ochotę zostawiać butelkę z wodą w aucie to warto je zaparkować w albo w zacienionym miejscu, albo zdecydować się na nieprzezroczysty pojemnik na wodę — np. w butelkę wielorazowego użytku do samodzielnego napełniania.
Zatem choć latem apeluje się, aby podczas upałów zawsze mieć ze sobą butelkę wody, aby się nawadniać, to jednak z samymi butelkami warto jednak uważać.