Jak się okazuje, większość układów redukujących tlenki azotu w spalinach aut podwyższa spalanie i emisję CO2. Z kolei systemy mniej obciążające środowisko powodują problemy eksploatacyjne.

Inny problem dotyczy coraz bogatszego wyposażenia samochodów. Nie wiadomo, kto jest bardziej winny: czy producenci aut, którzy robią z samochodów jeżdżące komputery, czy klienci, którzy cieszą się z każdej technicznej nowinki i są gotowi za nią sporo dopłacić. Ostatnio zresztą coraz mniej.

Bogatsze wersje nawet popularnych samochodów mają na pokładzie pakiet tzw. systemów bezpieczeństwa. Co w nich złego? Nic – dopóki się nie zepsują. Niestety, technika samochodowa zrobiła się dużo bardziej skomplikowana niż w małych samolotach turystycznych. W zewnętrznych elementach aut upycha się już po kilkadziesiąt czujników, kamer i drobnych urządzeń. Stłuczka takim „wypasionym” autem klasy kompakt kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.

W najnowszym wydaniu miesięcznika Auto Świat Poradnik (11/2015) m.in. dowiemy się jak przygotować auto do zimy i jak naprawić ogrzewanie tylnej szyby, a także jakie są najlepsze opony na sezon zimowy.

Wielu kierowców samodzielnie obsługuje i naprawia swoje auta. Zawsze powstają przy tym odpady, których najczęściej nie można wyrzucić na śmietnik. Co z nimi zrobić?

Czego można spodziewać się po 12-letnim „japończyku”? Tym razem pod lupę wzięliśmy Nissana Almera. Z legendarną japońską niezawodnością to auto ma nie wiele wspólnego, chociaż można trafić na sprowadzone z Niemiec egzemplarze w całkiem niezłym stanie.

Czego żądać od sprzedawcy? Niezgodność towaru z umową? Właściciele aut koncernu Volkswagen z silnikami wyposażonymi w oprogramowanie „optymalizujące” emisję spalin – szczególnie starszych niż 2-letnie – znaleźli się w nietypowej sytuacji prawnej. W internecie prowadzone są już nabory chętnych do wytoczenia importerom i dilerom aut koncernu Volkswagen pozwów zbiorowych. Nie warto się jednak spieszyć – w Polsce takie pozwy trudno wygrać.

Foto: auto świat / Auto Świat

To tylko niektóre tematy z najnowszego wydania miesięcznika Auto Świat Poradnik (11/2015), który jest już w sprzedaży.

Zapraszamy do lektury!