Niezbędnym narzędziem przy jakiejkolwiek czynności odświeżającej wnętrze jest odkurzacz pracujący na sucho lub mokro. Odkurzanie jest pierwszą czynnością, którą należy się zająć zarówno w kokpicie (koniecznie wyjmujemy dywaniki!) jak i w bagażniku (wyjmujemy koło zapasowe, narzędzia, itp.). W przypadku obecności sierści w materiałach tekstylnych, należy użyć specjalnej szczotki do usuwania sierści.
Alternatywnie można zastosować „domowy” sposób, np. taśmę klejącą owinięta wokół ręki klejącą stroną na zewnątrz, którą można zebrać sierść i inne wbite w tapicerkę zanieczyszczenia. W przypadku dywanów warto zastosować szczotkę do intensywnego czyszczenia, po czym ponownie odkurzyć je.
Odkurzacz (a także miękki pędzel) będzie potrzebny także do czyszczenia kratek nawiewów. Za pomocą pędzla podnosimy kurz, a odkurzaczem go wciągamy. Alternatywnie używamy wyłącznie odkurzacza wyposażonego w wąską końcówkę z długim włosiem.
By uprościć czyszczenie elementów wykonanych z różnych materiałów (także z gładkiej skóry), warto zastosować jeden, uniwersalny środek myjący (np. Sonax do czyszczenia wnętrza), który będziemy nanosić na czyszczone elementy albo profesjonalnym urządzeniem (pistoletem pneumatycznym lub odkurzaczem piorącym) albo np. butelką z rozpylaczem. Uniwersalny preparat do czyszczenia wnętrza nadaje się zarówno do czyszczenia podsufitki jak i boczków drzwi, siedzeń tapicerowanych oraz dywanów, a nawet silnie zabrudzonej tapicerki z gładkiej skóry.
Podsufitkę oraz osłony przeciwsłoneczne spryskujemy niewielką ilością preparatu do czyszczenia wnętrza za pomocą butelki z rozpylaczem, a po chwili wycieramy szmatką z mikrofibry lub np. gąbką do czyszczenia owadów. Nie należy nadmiernie nasączać podsufitki z uwagi na ryzyko odklejenia! W podobny sposób czyścimy kolejne, niżej położone elementy wnętrza (boczki drzwi, deskę rozdzielczą, itp.), przy czym do wycierania tych elementów używamy szmatki z mikrofibry lub specjalnej ściereczki do deski rozdzielczej.
Tornador Gun – to pneumatyczne urządzenie do czyszczenia wszelkich elementów we wnętrzu samochodu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych. Urządzenie jest zasilane sprężonym powietrzem, a zatem, by móc je wykorzystać, niezbędny jest kompresor (o wydajności przynajmniej 250 l/min.). Jeśli dysponujemy kompresorem, Tornador Gun znacząco przyspieszy pracę i ułatwi oczyszczenie nie tylko dywanów i foteli, lecz także wszelkich zagłębień kokpitu oraz kratki nawiewów do poziomu spotykanego w fabrycznie nowych autach.
Urządzenie ma zbiornik, do którego wlewamy odpowiednio rozcieńczony preparat czyszczący (np. Sonax do czyszczenia wnętrza albo Sonax Multistar). Po skierowaniu wylotu pistoletu w stronę czyszczonej powierzchni (z odległości kilku cm) i naciśnięciu spustu z urządzenia wylatuje z dużą prędkością silnie zawirowana mieszanina preparatu czyszczącego oraz powietrza, która podnosi i odrywa brud z czyszczonej powierzchni.
Wilgotną powierzchnię wycieramy szmatką z mikrofibry i pozostawiamy do wyschnięcia. Resztki wilgoci zalegające w trudno dostępnych zagłębieniach wydmuchujemy sprężonym powietrzem za pomocą tego samego narzędzia po zamknięciu zaworka blokującego dopływ preparatu czyszczącego do pistoletu.
Do czyszczenia foteli i dywanów potrzebna jest szczotka do tapicerki – w przypadku dywanów może być to twardsza szczotka do intensywnego czyszczenia, do delikatniejszej tapicerki foteli powinniśmy użyć miększej szczotki bądź szmatki z mikrofibry. W każdym przypadku niezbędny jest preparat czyszczący, który nanosimy za pomocą spreja, odkurzacza piorącego bądź też butelki z rozpylaczem.
Szczególnie ta ostatnia opcja jest prosta i ekonomiczna, a jednocześnie w pełni skuteczna. Do rozpylacza wlewamy odpowiednio rozcieńczony wodą preparat czyszczący – albo uniwersalny (np. Sonax Multistar) albo środek przewidziany specjalnie do zastosowania we wnętrzu (np. Sonax do czyszczenia wnętrza). Miejsca silnie zaplamione, zwłaszcza za pomocą substancji ropopochodnych, zmywamy odplamiaczem do tkanin. Ważne: po punktowym odplamianiu elementu tapicerskiego niezbędne jest upranie go w całości.
Także w przypadku mniej zabrudzonych tkanin, gdy nie korzystamy z odplamiacza, należy prać cały element tapicerski (np. powierzchnię siedziska, oparcie fotela, itp. „Odcięcie” może nastąpić np. wzdłuż szwu, natomiast punktowe zmycie pojedynczej plamki zazwyczaj nie udaje się – pozostawia powiększoną plamę.
Tapicerkę z gładkiej skóry w przypadku silnego zabrudzenia zmywamy tym samym uniwersalnym płynem czyszczącym co inne elementy kokpitu i pozostawiamy do wyschnięcia. W przypadku mniejszych zabrudzeń ten etap można pominąć, natryskując na czyszczoną powierzchnię od razu pianę do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni skórzanych w aucie, np. z serii Sonax Profiline. Po wytarciu resztek piany wraz z zanieczyszczeniami czekamy, aż powierzchnia wyschnie, a następnie aplikujemy preparat konserwująco-zmiękczający (np. Sonax Leather Care).
Tworzywa sztuczne zmywamy albo uniwersalnym preparatem czyszczącym (np. Sonax Multistar), albo środkiem do czyszczenia wnętrza, albo specjalnym preparatem do tworzyw sztucznych (np. Sonax Plastic Cleaner z serii Profiline). By uzyskać zadowalający efekt, należy równomiernie rozprowadzić preparat, a następnie wytrzeć do sucha świeżą szmatką z mikroibry.
Mycie szyb od wewnątrz to końcowy etap pracy, którego jednak nie warto bagatelizować – łatwo pozostawić smugi, których nie widać w warunkach garażowych lub w rozproszonym świetle, za to stają się one dobrze widoczne podczas jazdy pod słońce. Na tym etapie pracy ma sens użycie profesjonalnych środków jak np. płyn do mycia szyb Sonax oferowany w 5- i 10-litrowych opakowaniach. Najłatwiej myje się przednią szybę od wewnątrz, siedząc od strony pasażera.
Rada: jeśli nie mamy wystarczającej ilości szmatek z mikrofibry, do czyszczenia szyb można użyć kuchennych ręczników papierowych lub papierowego czyściwa sprzedawanego w rolkach np. w hipermarketach budowlanych – dobry papier nie pozostawia smug.
Pamiętaj! Po kompleksowym czyszczeniu wnętrza musi ono wyschnąć. W tym celu należy koniecznie pozostawić auto z uchylonymi szybami na kilka-kilkanaście godzin w zależności od temperatury otoczenia oraz ilości użytych środków czyszczących. Dywaniki, zwłaszcza gumowe,wkładamy do samochodu dopiero po całkowitym wyschnięciu spodniej wykładziny.
Material powstał we współpracy z BłyskotliwyKierowca.pl
Galeria zdjęć
Odkurzanie to pierwszy, niezbędny etap pracy przy czyszczeniu wnętrza.
Odkurzamy także powierzchnie pod fotelami i pod kanapą, a także wszelkie zagłębienia – na ile to możliwe.
Najbardziej ekonomiczną metodą na czyszczenie i pranie wnętrza jest użycie opryskiwacza i wypełnienie go profesjonalnym preparatem do czyszczenia wnętrza zmieszanego z wodą w odpowiedniej proporcji. Przyda się specjalna szmatka z mikrofibry do czyszczenia wnętrza.
Ze szmatką lub gąbką należy dotrzeć także w kieszenie foteli i drzwi.
Jasne, silnie zabrudzone powierzchnie często wymagają dwukrotnego mycia lub użycia bardziej stężonego środka.
Dywaniki gumowe warto po wyjęciu auta spryskać uniwersalnym środkiem czyszczącym (np. Sonax Multistar) i przed spłukaniem pozostawić na kilka minut.
Brud z dywaników po uprzednim zmiękczeniu preparatem czyszczącym najlepiej zmyć czystą wodą pod ciśnieniem.
Silnie zabrudzoną skórę można wstępnie zmyć uniwersalnym środkiem czyszczącym. Należy pozwolić jej wyschnąć.
Po wstępnym oczyszczeniu tapicerki skórzanej należy oczyścić ją za pomocą specjalnego preparatu do czyszczenia skóry (np. Sonax Profiline Leather Cleaner Foam).
Po wytarciu tapicerki pozostawiamy ją do wyschnięcia – w zależności od temperatury otoczenia zajmuje to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Ostatnim etapem pielęgnacji tapicerki skórzanej jest zakonserwowanie jej specjalnym kremem do skóry. Profesjonalne preparaty mają silne właściwości zmiękczające.
Na zdjęciu fragment skórzanej tapicerki przed czyszczeniem.
Tapicerka skórzana po czyszczeniu i konserwacji.
Do czyszczenia twardych plastików można użyć specjalnego preparatu do tworzyw sztucznych.
Silnie zabrudzone, a jednocześnie odporne na ścieranie powierzchnie tekstylne (np. dywany) można czyścić szczotką do silnych zabrudzeń. Jako preparatu czyszczącego można użyć uniwersalnego środka do czyszczenia wnętrza.
Tłuste plamy można łatwo usunąć za pomocą specjalnego odplamiacza do tkanin.
Jako narzędzie czyszczące można wykorzystać gąbkę do zmywania owadów.
Za pomocą narzędzia pneumatycznego (na fot. Sonax Tornador Gun) można oczyścić silnie zabrudzone dywany i tapicerkę foteli, także ze skóry.
Należy zaopatrzyć się w szmatkę z mikrofibry, którą natychmiast ścieramy zabrudzenia „poruszone” mieszanką powietrza i środka czyszczącego.
Tornador jest bardzo przydatny przy czyszczeniu kratek nawiewów.
Za pomocą Tornadora w bardzo szybko oczyścimy plastikowe elementy kokpitu wraz z zagłębieniami, szparami, zagłębieniami itp.
Sonax do czyszczenia wnętrza to uniwersalny środek do prania tkanin, mycia skóry i czyszczenia plastików wewnętrznych. Można nanosić specjalistycznymi narzędziami albo butelką ze spryskiwaczem.
Bardzo dobry preparat do mycia szyb – niezastąpiony zwłaszcza przy myciu szyb od wewnątrz – nie zostawia smug, szybko odparowuje.
Piana Sonax z serii Profiline do czyszczenia tapicerki skórzanej.
Preparat konserwujący do skóry Sonax Profiline.
Szczotka do zbierania sierści psa.
Szczotka do trudnych zabrudzeń.
Szczotka do tapicerki.
Gąbka do czyszczenia elementów kokpitu.
Preparat Sonax z serii Profiline do czyszczenia plastików wewnętrznych.
Butelka ze spryskiwaczem do nanoszenia płynnych środków czyszczących.