• Dozwolone jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną
  • Podobne zasady obowiązują na skrzyżowaniach
  • Nie ma zakazu wyprzedzania także na rondach niezależnie od tego, czy na takim skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna, czy też nie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Szczególnie warto uważać podczas jazdy jezdnią, która ma więcej niż jeden pas ruchu w danym kierunku: wystarczy na wysokości przejścia dla pieszych albo tuż przed tym przejściem jechać wyraźnie szybciej niż inne pojazdy, aby przez przypadek kogoś wyprzedzić. Taka odrobina nieuwagi – nawet jeśli w zasięgu wzroku nie ma pieszych i realnie nie spowodowaliśmy najmniejszego choćby zagrożenia – może kosztować kierowcę 1500 zł! Odpowiada ono pozycji w taryfikatorze:

Kara w podwyższonej wysokości (3000 zł) dotyczyć ma "recydywy" – jeśli to drugie poważne wykroczenie kierowcy popełnione w ciągu dwóch lat. Wprawdzie system nakładania na "recydywistów" podwójnych kar ma działać dopiero od połowy roku, niemniej już 1500 zł to grzywna bardzo wysoka – zatem warto uważać!

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Wolno wyprzedzać na przejściu, gdy ruch na nim jest "kierowany"

Wyjaśnienie, kiedy kierowcy kara nie grozi, zawarte jest w samym taryfikatorze: kara grozi za wyprzedzanie na przejściu, na którym ruch "nie jest kierowany".

W Kodeksie drogowym przepis, o którym mowa, brzmi tak:

Warto przy tym wiedzieć, co to znaczy "ruch kierowany" – bo wbrew potocznemu brzmieniu tych słów nie chodzi wyłącznie o policjanta kierującego ruchem. Definicję znajdziemy także w Kodeksie drogowym:

Oznacza to, że na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim wolno wyprzedzać, jeśli w takim miejscu albo policjant kieruje ruchem, albo działa na nim sygnalizacja świetlna. Dokładnie ta sama zasada dotyczy przejazdów dla rowerzystów z zastrzeżeniem, że wyprzedzanie na takim przejeździe, jeśli nie ma na nim sygnalizacji świetlnej, ma kosztować według taryfikatora mandatów "tylko" 1/2 tys. zł. Oczywiście wyprzedzać w takim miejscu (i w ogóle jechać) można, jeśli sygnalizator świeci na zielono.

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu: tak jak na przejściu dla pieszych

Podobnie na skrzyżowaniu dozwolone jest wyprzedzanie, jeśli działa sygnalizacja świetlna albo policjant kieruje ruchem i "nadaje" sygnał pozwalający na jazdę. Podobnie wyjaśnienie widzimy w taryfikatorze mandatów i w samym Kodeksie drogowym. W taryfikatorze mandatów mamy pozycję:

A w Kodeksie drogowym:

Co oznacza, że wyprzedzanie dozwolone jest na skrzyżowaniu ze światłami, a także na rondzie, przy czym na rondzie sygnalizacja świetlna nie jest konieczna.