• Aby podarować komuś samochód, nie trzeba spisywać aktu notarialnego. Wystarczy umowa.
  • Istnieje możliwość uniknięcia opłaty podatkowej. Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa między obdarowanym a darczyńcą
  • Co do zasady, darowizny podlegają, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W niektórych przypadkach można jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego
  • Więcej takich materiałów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Jak wynika z kodeksu cywilnego, "poprzez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku", w tym przypadku samochodu. Aby podarować komuś swój samochód, należy więc podpisać stosowną umowę. Nie ma konieczności spisywania aktu notarialnego.

Wzory umów można bez problemu znaleźć w internecie. Należy jednak sprawdzić, czy na umowie znajdują się niezbędne informacje, takie jak: dokładne dane darczyńcy i obdarowanego, stopień pokrewieństwa, wszelkie informacje o samochodzie (VIN, data produkcji itd.) data i miejsce podpisania umowy, data i miejsce przekazania samochodu.

W umowie powinno się też znaleźć oświadczenie, że samochód nie jest przedmiotem roszczeń osób trzecich i stanowi własność darczyńcy oraz oświadczenie, że pojazd nie jest przedmiotem zabezpieczenia. Należy także wskazać, kto ponosi koszty wynikające z umowy.

Komu można podarować samochód?

Wedle przepisów, obdarować samochodem można każdego: zarówno z rodziny, jak i spoza niej. W tym drugim przypadku może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa między osobą obdarowującą a obdarowywaną.

Co do zasady, darowizny podlegają, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W niektórych przypadkach można jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Nie stój w kolejce w urzędzie. Sprzedaż i kupno auta zgłosisz przez internet

Darowizna samochodu - jaki podatek się płaci?

Tutaj wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa oraz wartości samochodu. Najmniej zapłacą osoby najbliżej spokrewnione, które zaliczamy do I grupy podatkowej. Są to małżonek, dzieci, rodzeństwo, macocha, ojczym, synowa, zięć, pasierb i teściowie.

W ramach pierwszej grupy można wyodrębnić także zerową grupę podatkową: małżonkę, małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicę, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Do II grupy podatkowej zaliczani są m.in. zstępni rodzeństwa, czyli np. siostrzeniec, bratanek, rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka), małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry), czy rodzeństwo małżonków.

Grupa III, to osoby niespokrewnione z darczyńcą. One zapłacą najwyższy podatek.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Darowizna samochodu - wartość pojazdu do 10 278 zł

Jeśli samochód jest wart do 10 278 zł, a darowizna dotyczy osób z I grupy podatkowej, należy zapłacić 3 proc. podatku. W przypadku II grupy podatkowej to 7 proc. podatku, a w przypadku III grupy podatkowej do urzędu należy odprowadzić 12 proc. wartości samochodu.

Darowizna samochodu - wartość pojazdu od 10 278 do 20 556 zł

I grupa podatkowa zapłaci 308,3 zł i 5 proc. nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł.

II grupa podatkowa musi liczyć się z koniecznością zapłaty 719,50 zł i 9 proc. nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł.

III grupa podatkowa musi wpłacić 1244,40 zł i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł.

Darowizna samochodu - wartość pojazdu przekracza 20 556 zł

I grupa podatkowa zapłaci 822,20 zł i 7 proc. nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł.

II grupa podatkowa musi się liczyć z koniecznością zapłaty 1644,50 zł i 12 proc. nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł.

III grupa podatkowa zapłaci 2877,90 zł i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Nissan pokazał samochód biurowy. Pozwala pracować z dowolnego miejsca

Darowizna samochodu - czy można uniknąć opłaty podatkowej?

Istnieje taka możliwość wszystko zależy od kwoty wolnej od podatku oraz stopnia pokrewieństwa. Dla każdej grupy podatkowej istnieje inna kwota wolna od podatku. Dla I grupy podatkowej to kwota 9637 zł, dla II grupy to 7276 zł, a dla III grupy to 4902 zł. Jeśli wartość samochodu nie przekracza tych kwot, wtedy nie trzeba uiszczać opłaty. Trzeba jednak pamiętać, że na te kwoty zliczają się wszystkie darowizny, otrzymane w ciągu 5 lat od danej osoby.

Jeśli darowizna mieści się w kwocie wolnej od podatku, nie ma potrzeby zgłaszania jej.

Członkowie zerowej grupy podatkowej (zaliczamy do niej małżonkę, małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicę, rodzeństwo, ojczyma i macochę) są zwolnieni z opłaty podatkowej od darowizny niezależnie od wartości samochodu. Darowiznę powinni zgłosić w ciągu pół roku do urzędu skarbowego. W tym celu należy wypełnić druk SD-Z2.

Obdarowani z pozostałych grup mają miesiąc na zgłoszenie darowizny do urzędu. Powinni wypełnić druk SD-3, do którego dołączą kopię umowy darowizny. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Jak zarejestrować samochód pochodzący z darowizny?

W celu rejestracji samochodu należy udać się do wydziału komunikacji z dokumentem spisanym przez darczyńcę i obdarowanego. Pamiętaj, że muszą się na nim znaleźć wszystkie dane dotyczące samochodu: marka, model, rocznik, numer rejestracyjny oraz numer vin.

Przed wizytą w wydziale komunikacji upewnij się, czy samochód posiada przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC.

Auto jako darowizna. Jak uniknąć płacenia podatku?

Źródło: sip.lex.pl, spidersweb.pl