Auto Świat Porady Prawo Kupujesz używane auto? O tym musisz pamiętać

Kupujesz używane auto? O tym musisz pamiętać

Autor Andrzej Jedynak
Andrzej Jedynak

Ocena stanu technicznego to oczywiście najważniejsze wyzwanie podczas zakupu auta używanego. Nie możecie jednak zapomnieć o właściwym przeprowadzeniu transakcji i obowiązkach, które czekają was później.

Formalności i wydatki po zakupie auta.
Zobacz galerię (12)
Auto Świat / Archiwum
Formalności i wydatki po zakupie auta.
  • Najważniejsze sprawy do dopilnowania: właściwy dokument przeniesienia własności, zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego, kontrola polisy OC
  • Najwyższa kara może czekać w przypadku braku polisy OC, ale trzeba też zgłosić nabycie pojazdu lub go zarejestrować
  • Nawet gdy sprzedający zapewnia, że auto "nie wymaga wkładu finansowego", warto po zakupie udać się z nim do mechanika
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Zakup samochodu używanego oznacza koniec żmudnego wertowania i oceniania ofert. Ale też oznacza powstanie nowych obowiązków związanych z zakupem. Czynności tych nie można zbyt długo odkładać, bo są obwarowane czasowo. Podstawowe obowiązki związane z posiadaniem auta podzielić możemy na kilka grup: sprawy skarbowe, związane z rejestracją oraz ubezpieczeniem OC. Zacznijmy od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Pierwsza uwaga: nie ma przeciwwskazań do zakupu auta, przy którym zamieszczona jest adnotacja "brak ważnego OC". Tylko pod żadnym pozorem nie podpisujcie umowy z datą wsteczną! Taki pojazd można kupić z datą bieżącą i – jeszcze tego samego dnia, koniecznie przed wyjazdem na drogę – ubezpieczyć. Oczywiście, rodzi to problem z odbyciem jazdy próbnej, której nie można przeprowadzić (odradzamy jazdę bez OC – jej skutki mogą być opłakane). Nabywca nie odpowiada za czas sprzed dokonania transakcji.

Autor Andrzej Jedynak
Andrzej Jedynak