Serwis Korkowo.pl obliczył, że na trasie z Krakowa do Kołobrzegu znajduje się aż 96 fotoradarów, nie licząc radiowozów z wideorejestratorami czy przydrożnych patroli. Wobec takiego natężenia kontroli wystarczy chwila nieuwagi, żeby podczas letniego wyjazdu przekroczyć limit punktów (24 i 20 dla początkujących). Przypominamy, jak karane są najczęstsze wykroczenia.

  • Przekroczenie prędkości: do 10 pkt i 500 zł - W zależności od wysokości przekroczenia prędkości grozi od 2 do 10 pkt. Warto zdjąć nogę z gazu, tym bardziej że oprócz patroli policji na kierowców poluje 375 stacjonarnych radarów inspekcji i 30 aut z wideorejestratorami. Szacuje się, że podobną liczbą fotoradarów dysponują straże gminne i miejskie. Dodatkowo służby straszą, że coraz częściej będą prowadzone tzw. kontrole kaskadowe.Nieprawidłowe wyprzedzanie: do 10 pkt i 500 zł - Zawyprzedzanie: na zakrętach, przed wzniesieniem, na zakazie, na skrzyżowaniach i na przejazdach kolejowych grozi po 5 pkt. Za ten sam manewr na przejeździe rowerowym, na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi można zarobić już 10 pkt.Przejazd na czerwonym świetle: 6 pkt i do 500 zł - Chyba każdemu zdarzyło się wjechać kiedyś na skrzyżowanie na tzw. późnym pomarańczowym.W takich przypadkach tłumaczenie, że było to światło żółte lub że nie zdążylibyśmy wyhamować przed skrzyżowaniem, niestety nic nie da. W odpowiedzi na takie argumenty usłyszymy, że na skrzyżowanie można wjeżdżać wyłącznie na sygnale zielonym, a kierowca ma obowiązek dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.Nieprawidłowe parkowanie: do 5 pkt i 500 zł - Za parkowanie w niewłaściwym miejscu grozi mandat bez punktów, ale już za zajęcie miejsca przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych dostaniecie 5 pkt.Przejazd przez podwójną ciągłą: 5 pkt i 200 zł - Punktami karane jest jedynie przekroczenie podwójnej linii ciągłej, za wyjechanie poza linię pojedynczą policja może nałożyć tylko mandat w wysokości 100 zł.Rozmowa przez telefon: 5 pkt i 200 zł - W cenie mandatu można już kupić zestaw głośnomówiący.Spowodowanie kolizji drogowej: 6 pkt i do 500 zł - Interwencja policji po kolizji w praktyce kończy się mandatem. Lepiej się dogadać.

Czy da się uniknąć punktów?

Możliwość uniknięcia punktów proponują kierowcom straż miejska i Inspekcja Transportu Drogowego, czyli instytucje, które obsługują fotoradary. W przysyłanych przez nich formularzach właściciel auta dostaje trzy możliwości: może przyznać się do winy i przyjąć mandat wraz z punktami, podać dane kierowcy lub przyjąć mandat za niewskazanie sprawcy (bez punktów!). Oczywiście, składanie fałszywych zeznań jest karalne, ale w sytuacji, kiedy coraz częściej fotoradary są ustawiane tak, żeby robiły zdjęcia od tyłu, trudno oprzeć się wrażeniu, że ich operatorom bardziej zależy na zarabianiu niż na wlepianiu punktów.