• Wysokie mandaty drogowe w pewnych sytuacjach ulegają podwojeniu
 • "Supermandaty" grożą kierowcom, którzy w ciągu dwóch lat popełnią drugi raz to samo wykroczenie (zazwyczaj poważnie zagrażające bezpieczeństwu)
 • Podwajana jest wyłącznie kwota mandatu. Liczba punktów karnych jest stała, ale to często wystarczy do odebrania kierowcy prawa jazdy przy drugim wykroczeniu
 • Na dole artykułu znajdziesz pełną listę wykroczeń, za które można dostać podwójny mandat. Recydywa nie kończy się na przekroczeniu prędkości!

Na początku stycznia 2022 r. w Polsce zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów karnych za wykroczenia drogowe. Od tego czasu płacimy więcej nie tylko za przekraczanie dozwolonej prędkości, ale też np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy spowodowanie kolizji. We wrześniu tego samego roku do puli doszły tzw. supermandaty. Są wymierzone w kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy, stwarzając istotne zagrożenie na drogach. Jak działają i za co dokładnie grożą?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podwójne mandaty w 2024 r. Kim jest drogowy recydywista?

Wielokrotnie podniesione w styczniu 2022 r. stawki mandatów w pewnych przypadkach mogą być jeszcze wyższe. I to dwukrotnie! Aby tak się stało, muszą jednak zaistnieć konkretne przesłanki. W skrócie "supermandaty" opierają się na mechanizmie recydywy – karani są nimi kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat popełniają drugi raz to samo wykroczenie. Ale nie każde.

Warto wiedzieć: w warunkach recydywy zwiększana jest tylko kwota mandatu karnego. Oznacza to, że liczba przyznanych kierowcy punktów karnych pozostaje taka sama jak za pierwszym razem. Dwuletni okres, w którym można zostać złapanym na recydywie, rozpoczyna się tutaj "po staremu", czyli w momencie przyjęcia mandatu lub od dnia prawomocnego wyroku sądu. Inaczej wygląda karencja punktów karnych – tu punktem startowym jest moment opłacenia, a nie otrzymania mandatu.

Dwa takie same wykroczenia w ciągu dwóch lat? Wyjdzie drogo! Foto: Auto Świat
Dwa takie same wykroczenia w ciągu dwóch lat? Wyjdzie drogo!

"Supermandaty" w 2024 r. Za te wykroczenia grożą podwójne kary

Niektórzy kierowcy żyją w przekonaniu, że recydywa grozi tylko za przekroczenie prędkości. Są w błędzie z dwóch powodów – po pierwsze, nie zawsze szybka jazda łapie się w widełki recydywy, a po drugie, wachlarz wykroczeń karanych podwójnymi mandatami jest o wiele większy. Poniżej publikujemy pełną listę przewinień objętych tych mechanizmem.

Wypisywanie mandatu karnego Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
Wypisywanie mandatu karnego

Za te wykroczenia możesz dostać podwójny mandat:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

– o 31-40 km/h: 800 zł (recydywa: 1,6 tys. zł);

– 41-50 km/h: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– 51-60 km/h: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł);

– 61-70 km/h: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł);

– 0 71 km/h i więcej: 2,5 tys. zł (recydywa: 5 tys. zł).

 • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: 

– silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– określonego znakiem drogowym: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

 • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł).
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł).
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł).
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł).