Lepiej nie próbujcie naciągać ubezpieczycieli na nienależne zniżki przy zakupie polisy! Rusza właśnie system pozwalający im na weryfikowanie oświadczeń klientów. 11 marca br. 25 firm ubezpieczeniowych podpisało umowę o udostępnieniu – za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – narzędzia do weryfikacji m.in. zniżek lub zwyżek z polis komunikacyjnych OC i AC.

Do firm tych trafia 99,8 procent składek za polisy komunikacyjne OC w Polsce. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić ubezpieczycielom miliony złotych. Z programu pilotażowego przygotowującego wdrożenie systemu wynika, że nawet 10 procent kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokościzniżek za bezwypadkową jazdę.

Jak zapewniają ubezpieczyciele, skorzystają też uczciwi kierowcy. Ci, którzy jeżdżą bezpiecznie i powodują mniej wypadków, będą płacić niższe składki za polisy komunikacyjne. Z kolei kierowcy z większą liczbą szkód mają zapłacić więcej.

Pełne uruchomienie nowego narzędzia informatycznego wymaga spełnienia tzw. minimalnych progów napełnienia bazy przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak zapewnia UFG, nastąpi to do końca marca. Od kwietnia ubezpieczyciele będą mogli sprawdzać grupy klientów, wyszukując w bazie danych, w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto, i weryfikować zniżki przysługujące jego właścicielowi. W ciągu kilkudziesięciu sekund towarzystwa otrzymają informacje o historii szkód nawet 10 tysięcy pojazdów.

Jeśli nie wykupisz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), narazisz się na płacenie – z własnej kieszeni! – odszkodowania, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek. Za brak polisy grozi także opłata karna. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia (samochody osobowe 1980 zł, jednoślady 400 zł), oraz okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 3 dni, zapłacić trzeba 20 proc. pełnej opłaty, kiedy wynosi od 4 do 14 dni – 50 proc., a powyżej 14 dni – całą kwotę.

Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku? Nie wiesz, czy sprawca wykupił ubezpieczenie OC? Możesz to sprawdzić za darmo za pośrednictwem UFG. Informacja o tym, czy ktoś wykupiłpolisę OC, jest powszechnie dostępna. Baza danych Ośrodka Informacji UFG zawiera wpisy o wszystkich sprzedanych polisach komunikacyjnych OC, bo towarzystwa oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania tych danych do funduszu. Jeżeli chcesz sprawdzić przez internet, czy właściciel określonego pojazdu ma ważną umowę ubezpieczenia OC, wejdź na stronę www.ufg.pl. Potrzebny będzie jedynie numer rejestracyjny lub numer nadwozia tego samochodu.