Niemal każdy kierowca spotkał się z sytuacją, gdy inny uczestnik ruchu drogowego mrugnął mu światłami i ostrzegł o kontroli drogowej. Mało tego, wielu z nas wielokrotnie informowało innych prowadzących o ustawionym patrolu, który mierzy prędkość przejeżdżających pojazdów.

Ostrzeganie przed kontrolą grozi mandatem

Tymczasem takie działanie jest piętnowane przez policję. Dlaczego? Funkcjonariusze tłumaczą, że w ten sposób o patrolu można poinformować nie tylko tych, którzy przekraczają prędkość, lecz także jadących daną drogą przestępców.

Z jednej strony wydaje się to mało prawdopodobne, ale z drugiej co jakiś czas dowiadujemy się, że podczas pomiaru prędkości czy w trakcie rutynowej kontroli wpadł przestępca poszukiwany listem gończym lub osoba jadąca pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.

Z kolei kierowcy ripostują, że miganie światłami to nie tylko ostrzeganie, lecz także forma walki z patrolami ustawianymi w niewłaściwych miejscach. W ich mniemaniu nie są to punkty, w których trzeba zadbać o bezpieczeństwo, lecz takie, gdzie łatwo nieopatrznie przekroczyć prędkość lub takie, gdzie nawet szybką jazdą nie stwarzamy zagrożenia.

Tak czy inaczej przed mignięciem warto się zastanowić, bowiem zgodnie z taryfikatorem ostrzeganie przed kontrolą drogową podlega przepisowi o nadużywaniu sygnałów dźwiękowych lub świetlnych i grozi za to mandat w wysokości 100 zł.

Mandat za ostrzeganie światłami to minimum 100 zł

Znane są jednak przypadki wyższych mandatów. Przykładowo jeden z kierowców ciężarówki ostrzegał o patrolu i został nagrany na wideorejestrator po czym ukarano go dwustuzłotowym mandatem i trzema punktami karnymi.

Inny kierujący ostrzegał o patrolu nadjeżdżający z przeciwka pojazd, ale jak się później okazało był to nieoznakowany radiowóz grupy SPEED. W tym przypadku skończyło się na 250 zł i trzech punktach karnych.

Jak widać policjanci są wyczuleni na kierowców, którzy mruganiem światłami ostrzegają innych uczestników ruchu drogowego o zbliżaniu się do kontroli drogowej. Zatem nie możecie liczyć na jakiekolwiek pobłażanie z ich strony.