Auto Świat Porady Prawo Podróże w czasach koronawirusa - czy da się wyjechać do Czech?

Podróże w czasach koronawirusa - czy da się wyjechać do Czech?

W ubiegłych latach zimą Czechy były jednym z najpopularniejszych celów wśród polskich turystów. W tym roku o wyjazdach turystycznych można zapomnieć, choć granica pozostaje otwarta.

Maseczka, rękawiczki i płyn do dezynfekcji
istock
Maseczka, rękawiczki i płyn do dezynfekcji
  • Czeski rząd już w październiku wprowadził stan wyjątkowy
  • Od 18 grudnia 2020 r. obowiązują w Czechach ograniczenia przemieszczania
  • Hotele, restauracje i obiekty turystyczne w Czechach są zamknięte dla turystów, choć dla podróżujących biznesowo przewidziano wyjątki
  • Wjazd do Czech z Polski jest dopuszczalny tylko w uzasadnionych przypadkach – trzeba się liczyć z tym, że na granicy lub już w trakcie pobytu cel podróży będzie weryfikowany
  • Polska traktowana jest jako kraj wysokiego ryzyka zachorowań na COVID-19, podróże z Polski do Czech obwarowane są dodatkowymi obostrzeniami

W Czechach, podobnie jak w większości innych krajów europejskich, z powodu koronawirusa obowiązują poważne ograniczenia dotyczące podróżowania, przekraczania granicy czy pobytu obcokrajowców. Niestety, w sezonie zimowym 2020/2021 o czeskich atrakcjach turystycznych trzeba zapomnieć – są one niedostępne, bo sytuacja epidemiologiczna u naszych południowych sąsiadów pozostaje bardzo ciężka.

Przeczytaj też:

Inaczej niż w Polsce czeskie władze już w ubiegłym roku wprowadziły na terytorium kraju stan wyjątkowy, który umożliwia rygorystyczne egzekwowanie zakazów i obostrzeń. Granica pozostaje otwarta, ale podróżni z Polski mogą przyjechać do Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. leczenie, podróż służbowa, ważne sprawy rodzinne). Odwiedziny u przyjaciół czy np. wycieczka w góry nie są uznawane za uzasadnione przypadki.

Formalności konieczne przy wjeździe do Czech

Od przyjeżdżających do Czech miejscowe władze wymagają:

  • wypełnienia rejestracji w systemie lokalizacyjnym (https://plf.uzis.cz/)
  • przedstawienia negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 godzin przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny – bez ważnego badania obowiązuje kwarantanna!

Uwaga! Ze względu na liczne doniesienia medialne o przypadkach fałszowania przez Polaków zaświadczeń o negatywnym wyniku testu na COVID-19, trzeba się liczyć z tym, że taki dokument może być weryfikowany lub zakwestionowany.

Od powyższych zasad (czyli od obowiązku rejestracji w systemie lokalizacyjnym, przedstawienia negatywnego testu PCR i/lub odbycia kwarantanny) przewidziano kilka wyjątków, m.in. dla:

  • pracowników transportu międzynarodowego;
  • obywateli UE i cudzoziemców mających zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 godzin przejeżdżają przez Czechy tranzytem lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 24 godzin z powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych (władze mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających cel przyjazdu);
  • dyplomatów akredytowani w Czechach;
  • pracowników transgranicznych oraz uczniów i studentów szkół po czeskiej stronie granicy.

Uwaga! Na terenie Czech, w związku ze stanem wyjątkowym obowiązuje m.in. godzina policyjna (między 21.00 i 5.00), w przypadku osób spoza jednego gospodarstwa domowego dopuszczalne są spotkania jedynie w w gronie dwuosobowym! Noszenie maseczek jest wymagane w pomieszczeniach, w komunikacji publicznej, jak i na zewnątrz, jeśli nie da się zachować co najmniej dwóch metrów odstępu.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków