Przepisy prawne nie zawsze nadążają za życiem. Po naszych drogach i bezdrożach porusza się już wielu quadowców, ale do niedawna nie wiadomo było dokładnie, do jakiej kategorii ich zaliczyć. Niektóre pojazdy zarejestrowane są jako ciągniki rolnicze (i kierowcy jeżdżą bez kasków), w innych moc została ograniczona do 20 KM, żeby spełnić warunki przepisów.

12 lutego w życie wchodzą przepisy nowej Ustawy o kierujących pojazdami, zaś w Prawie o ruchu drogowym wprowadzane są nowe zapisy. Wiemy dokładnie czym są „czterokołowce” (czytaj w ramce po prawej stronie), jakie prawo jazdy jest potrzebne, by je prowadzić. Do jazdy lekkim czterokołowcem wystarczy kategoria AM, którą można zrobić od 14 lat. Do pozostałych minimum to B1 (czyli wsiądą na nie dopiero 16-latki). Oczywiście, do obydwu wystarczy kategoria B. Na imprezach zamkniętych obowiązują regulaminy, ale organizatorzy dostosują je z pewnością (chociażby pod względem prawa jazdy) do nowych przepisów.

Quadem nie można jeździć autostradą ani drogą ekspresową. Na drodze dwujezdniowej o dwóch pasach ruchu obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h, na pozostałych drogach pozamiejskich – 70 km/h. W mieście stosujemy się do normalnych ograniczeń. Jadąc quadem, musimy mieć zapięty kask, nie dotyczy to czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Ciekawostką jest, że sprzedawcy nowych pojazdów samochodowych muszą dostarczyć polskie świadectwo homologacji, ale niestety w kodeksie nie znaleźliśmy nic na temat obowiązku rejestracji nowo zakupionych pojazdów.

Wydaje się, że od lutego sprawy ciągle jeszcze nie będą poukładane właściwie. Wiemy już, co to jest quad, jak szybko można nim jeździć, jakie prawo jazdy będzie potrzebne. Niestety, nie ma w dalszym ciągu precyzyjnie określonego obowiązku rejestracji takich pojazdów, co utrudnia złapanie „upalaczy”. W praktyce powstaną też wątpliwości (chociażby: czy side-by-side ma nadwozie zamknięte?). Z całą pewnością zmiany w prawie są jednak właściwym krokiem do uporządkowania statusu prawnego quadów.