Bezpieczeństwo przede wszystkim

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny auta. Najlepiej kwestię tą pozostawić mechanikowi, jeśli jednak wolisz samodzielnie przygotować pojazd do podróży, to podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie przestaw swój samochód na "tryb letni".

W wakacyjne upały letnie opony nie zużyją się tak szybko jak zimowe. Również letnia wersja płynu do spryskiwaczy zapewni lepsze efekty, gdyż jest pozbawiona szybko odparowującego w wysokich temperaturach alkoholu.

Przyda się też na pewno sprawna klimatyzacja. Przed wyjazdem należy więc oczyścić ją z nagromadzonego kurzu. Dobrym sposobem jest ozonowanie, które zlikwiduje także ewentualne grzyby i roztocza, mające negatywny wpływ na zdrowie.

Koniecznie powinniśmy także sprawdzić poziom oleju oraz stan układu hamulcowego. Jeżeli zauważymy, że wydłuża się droga hamowania, pedał hamulca jest luźny lub usłyszymy metaliczne odgłosy w trakcie hamowania, powinniśmy koniecznie zgłosić się do serwisu.

Zadbajmy też o odpowiednie wyposażenie samochodu - w każdym aucie powinna znaleźć się gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, zapasowe koło i żarówki, linka holownicza, zapasowa ilość paliwa i podstawowe narzędzia. A jeżeli wybieramy się za granicę, powinniśmy zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w tym względzie w danym kraju. Przykładowo we Francji właśnie wprowadzono przepis nakazujący wszystkim kierowcom wożenie ze sobą alkomatu.

Jazda bez stresu

Warto zaplanować wcześniej trasę  i postoje. W bezpiecznym dotarciu do celu pomogą nam urządzenia nawigacyjne. Kierowcy mogą wybierać spośród wielu opcji. Istnieją zarówno urządzenia dedykowane, jak i aplikacje dostępne na smartfony. Dostępne są rozwiązania płatne np. NaviExpert, Auto Mapa oraz bezpłatne jak Yanosik.

Poza funkcją wyznaczania trasy dają one także dodatkowe możliwości. Opiera się bowiem na systemie wzjemnych powiadomień użytkowników. Dzięki czemu w porę dostaniemy ostrzeżenie o wypadku, który zdarzył się na naszej trasie, a także o kontrolach policyjnych i fotoradarach. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnego mandatu, który mógłby zepsuć nasz wakacyjny nastrój.

Podróż będzie także mniej stresująca jeśli będziemy zaopatrzeni w odpowiednie ubezpieczenie. W Polsce każdy kierowca musi mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie OC. Jest ono wystarczające w większości krajów europejskich, jednak w niektórych (jak w np.: Turcji) wymagana jest Zielona Karta czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy.

Istnieje też możliwość wykupienia dodatkowego pakietu assistance. Dzięki temu, w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, uzyskamy pomoc w zakresie holowania pojazdu, opieki medycznej czy zakwaterowania w hotelu w przypadku awarii samochodu.