Wybierz samochód

Rolls-Royce

Rolls-Royce

Rolls-Royce to angielski producent luksusowych limuzyn. Pomysł współpracy między Charlesem Rolls'em i Henrym Royce'em powstał w 1904 roku w trakcie lunchu. W tym samym roku postał pierwszy model - 10HP. Fabryki w Manchesterze powstawały następne 2 lata. W 1908 roku zakłady zostały przeniesione do Derby, a w 1946 roku do Crewe.

Od początku marka zajmowała się także produkcją silników lotniczych, co przyczyniło się w 1973 roku do podziału marki na dwie filie.

W 1906 roku zaprojektowano model Silver Ghost. Został wyposażony w sześciocylindrowy silnik dolnozaworowy o pojemności 7 litrów i mocy niespełna 50 KM. Produkowano je bez przerwy przez 18 lat. Większość klientów zamawiała tylko podwozie z silnikiem, a nadwozie zamawiali w zakładach, specjalizujących się w ich wytwarzaniu lub też na indywidualne zamówienie w samym Rolls-Royce.

W 1931 roku Rolls-Royce przejął Bentley'a. Cechą charakterystyczną angielskiej marki jest statuetka na masce - Spirit of Ecstasy, która jest synonimem bogactwa i najwyżej jakości. W najnowszych modelach ze względów bezpieczeństwa jest chowana specjalny przyciskiem pod klapką.

W 1998 roku Volkswagen kupił angielską markę, ale po 5 latach markę przejęło BMW.

Najpopularniejsze modele to Phantom, Ghost i Silver Shadow. Obecnie Rolls-Royce uchodzi za jedną z najbardziej ekskluzywnych i luksusowych marek na świecie.

Rolls-Royce - modele

Rolls-Royce - powiązane artykuły

Pokaż więcej