Poniżej przedstawiamy list nadesłany do redakcji magazynu Moje Auto przez Pana Edwarda z Bydgoszczy, w którym poruszony został ten właśnie problem.

"Od pewnego czasu nurtuje mnie pewien problem. A mianowicie używanie kierunkowskazów podczas jazdy po rondzie. Choć wiadomo, iż rondo jest dość nietypowym rodzajem skrzyżowania, to jednak różnorodność zachowań kierowców, co do używania kierunkowskazów, jaką zauważyłem w ostatnim okresie (od kiedy zacząłem się temu baczniej przyglądać), jest bardzo zadziwiająca. Włączanie prawego lub lewego kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo to chyba najczęstsze przykłady, jakie zdarza mi się obserwować u kierowców nie tylko w moim mieście (Bydgoszcz). Przykładów oczywiście mógłbym tu mnożyć, ale też nie o to mi chodzi. Nadmienię tylko, iż osobiście nigdy przed wjazdem na rondo nie włączam kierunkowskazu i do tej pory wydawało mi się, iż czynię słusznie, czyli zgodnie z przepisami ruchu drogowego... Jedyne miejsce, kiedy włączam kierunkowskaz (prawy), to przed zjazdem z ronda, pomijając oczywiście ronda wielopasmowe i zmianę pasa ruchu.

A ponieważ, tylko głupi się nie myli, więc zaczęło nurtować mnie pytanie, czy aby na pewno to ja dobrze używam kierunkowskazów. Niestety nie udało mi się znaleźć nigdzie w przepisach (Kodeks Drogowy) ani np. w internecie stosownej wykładni do powyższego problemu. Zdaję sobie sprawę, iż występują różne rodzaje rond i możliwe dlatego nie ma jednej interpretacji przepisów dotyczących używania kierunkowskazów na nich. Próbowałem kiedyś się dowiedzieć od policjanta drogówki (w końcu kto jak kto, ale oni przepisy ruchu drogowego powinni znać najlepiej), jak należy w takiej sytuacji się zachować. Wpierw próbował mnie zbyć, iż analogicznie jak na każdym skrzyżowaniu. Jednak po zadaniu bardziej szczegółowych pytań, zaczął kluczyć, mieszać, tak iż w końcu nic konkretnego się nie dowiedziałem.

Dlatego wciąż szukam odpowiedzi na powyższy problem, a w szczególności, czy przed wjazdem na rondo należy w ogóle włączyć kierunkowskaz, a jeśli tak, to który (prawy lub lewy)? Czy może ma to znaczenie, jeśli będę kontynuował jazdę w prawo, na wprost lub w lewo? W jakich jeszcze innych sytuacjach powinno się włączyć kierunkowskaz podczas jazdy po rondzie?"