Wybierz samochód

Smart ForFour

Smart ForFour to kompaktowy samochód należący do segmentu B produkowany przy współpracy koncernu Mercedes-Benz i Mitsubishi. Auto pojawiło się w 2004 roku i było mocno spokrewnione konstrukcyjnie z ówczesnym Coltem.

Stylistycznie auto nie wszystkim przypadło do gustu, lecz na pewno miało swój styl i wyróżniało się na ulicy. Głównym odbiorcą miała być młoda klientela, stąd też szerokie możliwości konfiguracji ForFour. Wbrew pozorom, nazwa nie nawiązuje do 4 miejsc siedzących, bowiem miejski Smart mieści 5 osób.

5-drzwiowy hatchback był całkiem przestronny, jednak miejsca na tylnej kanapie nie było zbyt dużo i szczególnie wyżsi pasażerowie mogli mieć kłopot z zajęciem wygodnej pozycji. Ułatwić to, miała możliwość przesuwania kanapy o 15 cm. Co ciekawe, od 2006 roku na tylnej osi montowano hamulce bębnowe – wcześniej na obu osiach montowano tarczowe. W przeciwieństwie do ForTwo, ForFour miało silnik umieszczony z przodu, a napędzana była przednia oś.

Pod maską znaleźć można było silnik benzynowy o pojemności 1, 1,3 oraz 1,5 litra i mocy kolejno 64 lub 75, 94 bądź 109 KM. O ile Brabus nie podrasował 2-osobowego Smarta jakoś szczególnie, o tyle ForFour Brabus dysponował 177 KM z 1,5-litrowego silnika. Do tego doszły oczywiście większe felgi, podwójna końcowa wydechu oraz skromne ospojlerowanie. Jedyny diesel 1.5 CDI generował 67 KM.

W 2006 roku, ze względu na niezadowalające wyniki sprzedaży, produkcja auta została przerwana.

W 2014 roku zaprezentowano II generację Smarta ForFour. Tym razem jednak auto powstało przy współpracy z Renault, a jego bliźniaczym pod względem technicznym modelem jest Twingo. Nowością było także to, iż nowy ForFour jest w rzeczywistości tylko przedłużoną wersją ForTwo z dodatkową parą drzwi. Auto ma o 100 cm większy rozstaw osi i jest o 80 cm dłuższe.

Tu również silnik został umieszczony z tyłu, a do napędu służą jednostki dostarczane przez francuskiego producenta – litrowy motor o mocy 71 KM, lub doładowana jednostka 0.9 generująca 90 KM. Dostępna jest również wersja podrasowana przez firmę Brabus – taki ForFour dysponuje wtedy mocą 109 KM.

Moment obrotowy w każdej wersji trafia na tylną oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni ręcznej lub 6-stopniowej przedkładni dwusprzęgłowej. W przeciwieństwie do poprzednika, wewnątrz ForFour znajdzie się miejsce tylko dla 4 osób.

Smart Forfour - generacje

Smart Forfour - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!