Z tego też powodu okres wakacyjny to także wzmożony ruch w zakładach ubezpieczeniowych. Firmy namawiają nas do wykupienia dodatkowych ubezpieczeń assistance. Darmowe holowanie, pokrycie kosztów noclegu w przypadku awarii auta i sfinansowanie powrotnej podróży w przypadku rozbicia lub kradzieży samochodu to usługi które zawierają się w uczciwych polisach assistance. Niestety, są też i takie oferty, które tak naprawdę nie wiele nam oferują.

Na jaką pomoc można liczyć w ramach assistance?

Pomoc jaką możemy uzyskać w ramach assistance to (w zależności od posiadanego pakietu): dowóz paliwa, naprawa na miejscu, holowanie, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, transport podróżujących, odbiór pojazdu po naprawie, strzeżony parking dla uszkodzonego pojazdu czy zastępczy kierowca. Wszystkie usługi zamawia i koordynuje polskojęzyczna infolinia. Ile to kosztuje?

Polisa polisie nierówna

Choć ubezpieczenia assistance można wykupić on-line nawet na dzień wyjazdu, radzimy nie zwlekać do ostatniego momentu. Jeśli chcecie wybrać ofertę, która pozwoli wam spać spokojnie podczas wakacji, warto porównać warunki kilku ubezpieczycieli. Szczególnie należy skupić się na rozdziałach z wyłączeniami stosowanymi w umowach.

Często bowiem zdarza się, że tańsze polisy nie obejmują holowania w bliskiej okolicy domu lub ogranicza całkowity koszt holowania, jaki pokryje ubezpieczyciel. Tak jak w przypadku polisy autocasco nie warto kierować się wyłącznie ceną ubezpieczenia. Niestety, zazwyczaj te tańsze nie zapewniają pełnowartościowej ochrony.

Gdzie samo OC nie wystarczy?

Przy zagranicznym wyjeździe należy sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, po ewentualnej szkodzie na pewno zadziała polskie ubezpieczenie OC. Jeśli nie, trzeba zaopatrzyć się w tzw. Zieloną Kartę, czyli działający międzynarodowo dowód posiadania ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Takie potwierdzenie ważne jest w 13 krajach*. W większości są to państwa europejskie, jednak do Systemu Zielonej Karty przystąpiły również m.in. Maroko, Iran czy Turcja. A zatem, kto wybierze się samochodem na urlop do takich krajów jak Albania, Czarnogóra czy Macedonia i spowoduje tam stłuczkę lub wypadek, bez Zielonej Karty nie będzie mógł liczyć na ochronę ubezpieczeniową.

* Kraje, które włącza do ochrony ubezpieczeniowej Zielona Karta: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.