Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, wynik z maja, wynoszący dokładnie 37 918 zarejestrowanych nowych samochodów, jest najlepszym wynikiem dla tego miesiąca od dekady. Wzrost w stosunku do zeszłego roku to ponad 6,5 tys. aut. Zgodnie z sezonowym trendem, w maju tego roku na rynku przybyło o 1,9 tys. aut mniej, to jest niespełna 5 proc., w porównaniu z kwietniem.

Wśród najpopularniejszych marek niezmiennie liderem jest Skoda (4305 szt. w maju), której sprzedaż nakręcają zakupy dla firm. Na kolejnych miejscach znalazły się Toyota (2929 szt.) oraz Volkswagen (3197 szt.).

Najpopularniejszymi w Polsce modelami, biorąc pod uwagę klientów firmowych i indywidualnych, są Skoda Octavia (1434 szt. w maju), Opel Astra (1255 szt.) i Skoda Fabia (1221 szt.).

Na uwagę zasługuje duży wzrost sprzedaży Dacii Duster - o 88 proc. względem zeszłego roku i 7. miejsce w rankingu. Największe wzrosty natomiast, poza TOP10, zanotowały w maju Skoda Superb (o 123 proc.) oraz Toyota Avensis (o 155 proc.).

Ciekawie robi się w klasyfikacji biorącej pod uwagę zakupy dokonywane przez klientów indywidualnych. Co ciekawe, najwyżej notowana Skoda ledwo utrzymała się na trzeciej pozycji, zepchnięta przez model, który od kwietnia awansował aż o 12 miejsc. Zanim przejdziemy do listy TOP10, zwrócę jeszcze uwagę na dobry wynik debiutującego w Polsce Suzuki Baleno, który zajął 13. pozycję, przed Volkswagenem Golfem i tuż za Skodą Rapid. W TOP20 znalazły się jeszcze m.in. aż dwie Mazdy - CX-3 oraz 3, pomiędzy którymi uplasował się Nissan Qashqai.

A teraz TOP10 najpopularniejszych aut wg Kowalskiego.