Kabina nowego Volvo FMX jest wykonana ze stali o dużej wytrzymałości. Część podzespołów przeniesiono na nowe miejsce w celu zwiększenia odporności na uszkodzenia w trudnych warunkach użytkowania. Pojazd ma bardziej muskularny trzyczęściowy zderzak oraz przeprojektowane reflektory o skośnych liniach. Lampy lepiej oświetlają drogę i są bardziej trwałe.

Niskie położenie kabiny względem podwozia oznacza wygodę wsiadania i wysiadania oraz doskonałą widoczność najbliższego otoczenia pojazdu.

Kierowca ma do dyspozycji więcej przestrzeni w środku, więcej schowków oraz nowy fotel, który może być pochylony do przodu o dodatkowe cztery stopnie. W koło kierownicy wbudowano przyciski sterujące wieloma funkcjami, takimi jak m.in. tempomat, telefon, system nawigacyjny, dzięki temu wszystkie elementy sterujące są w zasięgu ręki.

Stacyjkę przeniesiono na deskę rozdzielczą. Tuż obok stacyjki, znajdują się najważniejsze przyrządy, m.in. wbudowany w deskę rozdzielczą wyświetlacz informacyjny.

Dostępna do pobrania jest też nowa aplikacja mobilna "MyTruck", która poszerza możliwość kierowcy o monitorowanie i sterowanie niektórymi funkcjami samochodu ciężarowego na odległość. Aplikacja umożliwia zdalne uruchamianie ogrzewania parkingowego, a także kontrolę statusu alarmu, zamków drzwi i poziomu paliwa.

Wśród innych nowych cech znajduje się aktywny układ kierowniczy oraz zawieszenie pneumatyczne zapewniające lepszy komfort i zdolność pokonywania przeszkód terenowych.

Dla Volvo FMX można wybierać spośród 11- i 13-litrowych jednostek napędowych spełniających normę emisji spalin Euro 6 połączonych ze skrzynią I-Shift. Silnik D13 jest dostępny w wersjach o mocy od 380 do 540 KM, zaś D11 - w wersjach o mocy od 330 do 450 KM.

W celu spełnienia wymagań Euro 6, silniki zostały wyposażone w niechłodzony układ recyrkulacji spalin EGR. Jego zadaniem jest optymalizacja temperatury spalin i zawartości NOx, wymagana do skutecznego działania układu oczyszczania spalin.

Produkcja nowego Volvo FMX z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się we wrześniu 2013 r.