Przygotowany projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego albo importu samochodu osobowego określa, kto i w jakim terminie może się starać o zwrot części podatku akcyzowego oraz jak przysługujący nam zwrot wyliczyć.

O zwrot akcyzy mogą się starać właściciele samochodów  starszych niż dwuletnie nabytych i sprowadzonych do kraju w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. Według projektu ustawy zwrot przysługuje osobom, która jest właścicielem auta w momencie składania wniosku o zwrot podatku.

"Zwrot przysługuje osobie, która faktycznie poniosła ekonomiczny ciężar nienależnie zapłaconego podatku. Uprawnionym do zwrotu nie jest osoba, która już otrzymała podatek wraz z zapłatą ceny samochodu dokonaną przez nabywcę, ale kolejny właściciel, ponieważ to on zapłacił cenę wyższą niż by to uczynił, gdyby nie wliczono w nią podatku akcyzowego." - wyjaśnia MF.

Kwota akcyzy do zwrotu stanowi różnicę kwoty akcyzy obliczonej i zapłaconej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. (stawki zależne od wieku samochodu) oraz kwoty obecnie obowiązującego podatku akcyzowego obliczanego według stawki akcyzy - 13,6 % dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 oraz 3,1% dla pozostałych (bez względu na wiek), z uwzględnieniem wartości rynkowej pojazdu.

Kwotę akcyzy podlegającą zwrotowi oblicza się według następującego wzoru:

Z = a - n

gdzie:

Z - kwota akcyzy do zwrotu,

a - kwota zapłaconego podatku akcyzowego,

n - podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju, ustalany odpowiednio:

(1) - dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm3 zgodnie ze wzorem: n = (wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,136) x 0,136

(2) - dla pozostałych samochodów osobowych zgodnie ze wzorem:

n = (wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,031) x 0,031

Średnia wartość rynkowa samochodu ustalana jest na podstawie obowiązującej w miesiącu zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, średniej ceny samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju tej samej marki, modelu, roku produkcji, wyposażenia oraz o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty samochód, od którego zapłacono podatek akcyzowy. W praktyce będą ją ustalać właściwe urzędy celne, do których będziemy zwracać się o zwrot akcyzy. W tym celu będą mogły się posiłkować tabelarycznymi zestawieniami średnich wartości rynkowych w określonym miesiącu oraz opiniami biegłych.

O zwrot akcyzy będzie można wystąpić w ciągu pięciu lat od wejścia w życie ustawy. Z kolei urzędy celne będą miały sześć miesięcy na wydanie decyzji w sprawie.

Według szacunków Ministerstwa Finansów całościowa kwota zwrotu części podatku akcyzowego wyniesie budżet państwa ok. 580 mln zł. W okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r. do kraju zostało sprowadzonych 2,45 mln używanych aut, a przychody budżetowe tylko z tytułu akcyzy od tych aut wyniosły 2,3 miliarda złotych.