Ostatecznie PZM dogadał się z Lotosem i dzięki temu ponownie polski koncern paliwowy znalazł się wśród głównych sponsorów rajdu, którego inauguracja rajdu nastąpi w czwartkowe popołudnie (30 czerwca 2016 r.) w centrum Mikołajek. Tego samego dnia pierwsze spotkanie Sebastiena Ogiera, Jariego-Matti Latvali, Andreasa Mikkelsena, Haydena Paddona, Daniego Sordo, Thierry’ego Neuville’a i Madsa Ostberga na Mikołajki Arenie.

Wśród osób zaangażowanych w poprawę bezpieczeństwa znalazł się znany polski rajdowiec Krzysztof Hołowczyc, który przejedzie cała trasę tzw. zerówką. Auto zostanie wyposażone w kamerę, które pozwoli po zakończeniu każdego dnia rajdu na dokonanie analizy sytuacji na trasie. Szczególnie dotyczy to kibiców, którzy często nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i znajdują się w strefach niedozwolonych.

-Po nienajlepszych ubiegłorocznych doświadczeniach dotyczących obsługi kibiców, nawiązaliśmy współpracę z Top Racing, firmą która wprowadzi nowe standardy i rozwiązania w tej materii. W ubiegłym roku Rajd Polski, podobnie jak Rajd Argentyny dostał żółtą kartkę przez nie zawsze właściwe zachowanie kibiców. Ta sytuacja nie może się powtórzyć. Dlatego zmieniamy system zabezpieczenia rajdu. Zwiększyliśmy środki finansowe na ten cel. Do 1500 wzrosła liczba osób, w tym policjantów i ochroniarzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Mamy również nadzieję na aktywne włączenie się mediów w informowanie o bezpiecznych zasadach oglądania rajdu. Uwagi zgłaszane przez służby bezpieczeństwa nie mogą być lekceważone. Oczekiwania FIA to przede wszystkim poprawa zachowania kibiców. Ktoś kto kupuje bilet staje się świadkiem wielkiego widowiska, ale ma także obowiązek przestrzegania reguł – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego.

Konferencja prasowa przed 73. Rajdem Polski Foto: Archiwum Auto Świata / Auto Świat
Konferencja prasowa przed 73. Rajdem Polski

73. PZM Rajd Polski to nowa nazwa polskiej rundy Mistrzostw Świata FIA, której organizatorem jest Polski Związek Motorowy. Zawodnicy będą mieli do pokonania 21 odcinków specjalnych o długości 306 kilometrów, a cała trasa liczy 1253 km. Obsługę kibiców zapewni Top Racing, nowy partner komercyjny organizatora, odpowiedzialny za 41 stref przeznaczonych dla fanów sportu rajdowego.

Wszystkie strefy zostały tak dobrane, aby zapewnić dogodne dojazdy i parkingi. Większość z nich będzie wyposażona w punkty cateringowe i nagłośnienie. A jak do nich dotrzeć podpowie 700 tablic informacyjnych. W niektórych strefach, dla najmłodszych kibiców przygotujemy ogrodzone place zabaw. Kolejną nowością są Rally Campingi – pola biwakowe w pobliżu najciekawszych miejsc. Kibice otrzymają także bardzo obszerny, oficjalny program rajdu z informacjami o parkingach, drogach dojazdu czy drogach wyłączonych z ruchu.

Wszystkie strefy kibica zostaną zaprezentowane w postaci zdjęcia lotniczego wraz ze skalą atrakcyjności. Przy Mikołajki Arenie będzie działał Rally Fan Park, a wokół toru znajdzie się ponad 4 tysiące miejsc na trybunach wraz z powiększoną strefą stojącą. Podczas samej imprezy będzie czynnych 5 punktów kibica, prowadzących także sprzedaż biletów. Działa też specjalna infolinia, gdzie można uzyskać informacje o imprezie.

73. PZM Rajd Polski odbędzie się w Mikołajkach w dniach 30 czerwca-3 lipca 2016 r. Wśród zgłoszonych załóg znalazły się także polskie z m.in. aktualnym mistrzem Europy Kajetanem Kajetanowiczem i zdobywającym laury w WRC2 Hubertem Ptaszkiem.