• Popularny ostrzegacz drogowy dla kierowców wzbogacono o funkcję wyszukiwania urządzeń niezbędnych podczas reanimacji i udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom
  • Kierowcy mogą nie tylko szukać najbliższych defibrylatorów, ale także samodzielnie zgłaszać nowo dodane urządzenia
  • Wszystkie zgłoszenia o lokalizacji defibrylatorów będą weryfikowane przez Yanosika na podobnych zasadach jak wszelkie komunikaty o drogowych zagrożeniach
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Trudno przecenić takie urządzenia jak defibrylatory. To zautomatyzowany sprzęt, który jest niezwykle przydatny podczas zabiegu pierwszej pomocy i reanimacji. Jest na tyle skuteczny, że zwiększa szanse przeżycia osób, które dotknęło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Twórcy popularnego drogowego ostrzegacza Yanosik alarmują, że w Polsce co roku umiera nawet 40 tys. osób z powodu zatrzymania krążenia. Stąd cenna inicjatywa, dzięki której wzbogacono drogowy ostrzegacz o jakże ważną funkcję.

Yanosik wspólnie ze strażakami oraz polskim stowarzyszeniem wspierającym społecznościową mapę OpenStreetMap promują akcję zgłaszania lokalizacji defibrylatorów. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć najbliższe urządzenie, które może się okazać bardzo pomocne podczas akcji ratowania czyjegoś życia. Nową opcję wyszukiwania i zgłaszania urządzeń dodano do programu wykorzystywanego na co dzień do wzajemnego ostrzegania kierowców.

Julia Langa z Yanosika wyjaśnia – "Wraz ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i OpenStreetMap Polska postanowiliśmy wprowadzić do aplikacji Yanosik możliwość zgłaszania lokalizacji defibrylatorów AED, które odgrywają kluczową rolę w niesieniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Dzięki tej funkcji każdy użytkownik Yanosika może odnaleźć na mapie miejsca, w których znajdują się defibrylatory AED i tym samym pomóc osobom poszkodowanym”.

Jak szukać defibrylatora?

By skorzystać z nowej opcji, wystarczy tylko uruchomić aplikację, wyświetlić mapę i przytrzymać dłużej wybraną lokalizację aż pojawi się komunikat o zgłoszeniu zmiany. Każde zgłoszenie będzie weryfikowane, aby uniknąć fałszywych komunikatów i dezinformacji. Podobnie jest w przypadku zgłoszeń o różnych utrudnieniach drogowych, które zależnie od poziomu wiarygodności zgłaszającego wymagają dodatkowego potwierdzenia.

"W aplikacji Yanosik wprowadziliśmy funkcję zgłaszania zmian na mapie, dzięki której użytkownicy mogą dodawać lokalizacje defibrylatorów. Wystarczy dłużej przytrzymać palec w miejscu lokalizacji defibrylatora, a następnie pojawi się okienko zgłaszania zmian. Następnie należy wybrać typ zgłoszenia „defibrylator AED”, a w jego opisie podać informację, czy znajduje się on wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Można również dodać dokładniejszy opis lokalizacji oraz dane kontaktowe. Całość zatwierdza się buttonem „wyślij”” – dodaje Julia Langa z Yanosika.