Australia staje się - po Europie, Azji, Afryce i południowej Ameryce piątym kontynentem i setnym krajem, gdzie Skoda Auto sprzedaje swoje samochody. Na zakończonych właśnie targach samochodowych w Sydney czeska marka prezentowała się na jednej ekspozycji wraz z dwiema innymi markami VW Group - Volkswagenem i Bentleyem.

"Targi w Sydney to powrót Skody na rynek australijski, dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że klienci zauważą i zapamiętają nasze nowe samochody" - mówi szef Skoda Australia Mathew Wiesner.

Zwiedzający targi mieli możliwość zapoznania się z przygotowanymi na australijski rynek wersjami Octavii i Roomstera. Czesi przedstawili również nowy samochód koncepcyjny Yeti - mini SUV, który wskazuje kierunek działań koncernu w przyszłości. Skoda na rynku australijskim będzie konkurowała w segmencie, który był tradycyjnie zarezerwowany dla japońskich i koreańskich marek. Firma wierzy, że skutecznie powalczy o klientów dzięki zaoferowaniu im nowych możliwości.

Skoda Auto wraca właśnie po około dwóch dekadach przerwy na kontynent, na którym czeskie samochody mają już wieloletnią tradycję. Pierwsze egzemplarze Laurin & Klement trafiły tutaj na początku XX wieku. Pierwsze potwierdzone dane dotyczą roku 1911. Najbardziej dynamiczny rozwój to lata 50-te, w latach 1949 do 1955 sprowadzono na ten rynek w sumie 2 732 samochodów. W latach 60-tych i 70-tych trafiały do Australii samochody montowane w Nowej Zelandii, m.in. terenówki Trekka na podwoziu Octavii. Import samochodów marki Skoda na rynek australijski oscylował wtedy od kilku do kilkudziesięciu sztuk rocznie. W sumie w latach 1964 do 1978 sprzedano w Australii tylko 1 320 aut, a w kolejnych latach import całkowicie ustał.