Stan bezpieczeństwa w ciągu pięciu miesięcy tego roku policjanci oceniają z dużym optymizmem. Dzięki służbie kilku tysięcy policjantów, licznym akcjom profilaktycznym oraz postawie większości polskich kierowców poprawia się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych w okresie od stycznia do maja 2017 roku jest dużo niższa niż w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2016 roku.

W  2017 roku w omawianym okresie odnotowano mniej o 1040 wypadków, to oznacza spadek o 8,7 % w stosunku roku ubiegłego. Spadła również liczba ofiar śmiertelnych – z 1024 do 883  (mniej o 141  tj. o 13,8 %), a także rannych z 14 506 do 13 199 (mniej o 1307 tj. o 9 %).

Policjanci podczas kontroli drogowych, jak zawsze zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących. Podczas pięciu miesięcy 2017 roku odnotowano o 9,2 % mniej kierujących, którzy byli pod działaniem alkoholu (ujawniono 41 909, w zeszłym roku było ich 46 133).

Gdyby nie lekkomyślność kierowców wielu wypadków można byłoby uniknąć. Przyczyny tych tragicznych zdarzeń powtarzają się niezmiennie od wielu lat: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, alkohol oraz brak wyobraźni i poczucie bezkarności. Dlatego też policjanci nadal będą prowadzić działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Jak zawsze szczególną uwagę będą zwracali na tych, którzy łamia przepisy prawa, jeżdżą z nadmierną prędkością i pod wpływem alkoholu. Policjanci będą także sprawdzali, czy kierowcy korzystają z pasów bezpieczeństwa i przewożą dzieci w fotelikach bezpieczeństwa.

Codziennie polskie drogi patroluje kilka tysięcy policjantów drogówki, a na trasy wyjeżdżają radiowozy z videorejestratorami. Warto jednak pamiętać, że sama praca funkcjonariuszy nie wyeliminuje zagrożeń na drogach. Ważne jest aby uczestnicy ruchu drogowego mieli świadomość, że to od nich głównie zależy czy bezpiecznie dojadą do celu.

(mw/mś)