• Za 12 nowych samochodów Służba Ochrony Państwa zapłaci łącznie 4,84 mln złotych
  • Zamówienie opiewa na 8 sztuk limuzyn z silnikami o mocy co najmniej 340 KM oraz dwa mniejsze auta osobowe i dwa SUV-y
  • Finalnie o zamówienie rywalizowali dealerzy Mercedesa (Klasa E) oraz BMW (modele serii 7, serii 5 i X5). 

Służba Ochrony Państwa nie próżnuje w kwestii zakupów i sukcesywnie wybiera kolejne samochody do swojej floty. Wśród wielu tegorocznych przetargów nie zabrakło także zamówień na duże reprezentacyjne limuzyny. SOP chce powiększyć flotę m.in. o 8 samochodów z silnikami benzynowymi o mocy co najmniej 340 KM. Według rządowych planów pojazdy powinny trafić do służby jeszcze w tym roku.

Do przetargu na duże limuzyny zgłosiło się czterech oferentów. Co ciekawe tylko trzy z czterech złożonych ofert udało się rozpatrzyć (okazało się, że komisja miała problemy z otwarciem i wypakowaniem archiwum ZIP przygotowanym przez dealera z Wejherowa). Finalnie o zamówienie rywalizowali dealerzy Mercedesa oraz BMW. Dwaj dealerzy Mercedesa zaproponowali tylko jeden model – E 450 4Matic. Więcej do zaproponowania miało BMW, które zaoferowało serię 7 (wersja z dłuższym rozstawem osi), serię 5 oraz model X5. I to BMW finalnie zwyciężało w przetargu, uzyskując łącznie 100 punktów.

Ostatecznie do SOP trafi 8 egzemplarzy BMW serii 7 oraz po dwie sztuki modeli z serii 5 i X5. Zgodnie z wymogami, zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wszystkie pojazdy powinny być dostarczone do 5 grudnia 2019 roku. Na realizację zostało zatem już niewiele czasu.

Tradycyjnie SOP dość szczegółowo określiła warunki zamówienia. W przypadku reprezentacyjnych limuzyn wymagane są silniki benzynowe o mocy maksymalnej co najmniej 340 KM (250 kW) i momencie obrotowym nie niższym niż 450 Nm. Długość samochodu to nie mniej niż 5,2 m, a rozstaw osi - nie krótszy niż 3,1 m. Na liście wskazano także m.in. napęd na cztery koła, samopoziomujące zawieszenie, automatyczną skrzynię biegów, zbiornik paliwa o pojemności min. 75 litrów, dwa komplety kół z obręczami o takim samym wzorze, skórzaną tapicerkę czy czterostrefową klimatyzację.

Nie zabrakło także luksusowych dodatków. SOP wymaga m.in. automatycznego domykania drzwi, elektrycznie sterowanych rolet, lodówki lub schładzanego tylnego schowka na napoje oraz fabrycznego systemu multimedialnego z odbiornikiem TV.

W przypadku czterech pozostałych samochodów (dwa SUV-y i dwa modele osobowe o długości min. 4,9 m) wymagania są także dość wysokie. SOP stawia bowiem na silniki benzynowe o mocy m.in. 340 KM i napęd na cztery koła.