Auto Świat Wiadomości Aktualności Budowa autostrady D11 w Czechach stanęła. Powód? 15-krotnie wyższa radioaktywność

Budowa autostrady D11 w Czechach stanęła. Powód? 15-krotnie wyższa radioaktywność

Czesi wstrzymali prace przy budowie autostrady D11 z Trutnova do granicy z Polską. Rzecznik czeskiej Dyrekcji Dróg i Autostrad (RSD) wyjaśnił, że niektóre próbki gleby wykazały znacznie przekroczony poziom radioaktywności.

Budowa autostrady D11 w Czechach
RSD
Budowa autostrady D11 w Czechach

Pod znakiem zapytania stanął planowany termin zakończenia budowy 21-kilometrowego odcinka autostrady D11 w Czechach. Mowa o fragmencie z Trutnova do granicy z Polską, który ma połączyć się z drogą ekspresową S3 w Polsce. Zgodnie z planem trasa powinna być gotowa wiosną 2028 r.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Radioaktywna ziemia wstrzymała budowę drogi

Podany termin może okazać się nierealny, ponieważ wykonawca wstrzymał prace na 300-metrowym odcinku. Jan Rydl, rzecznik czeskiej Dyrekcji Dróg i Autostrad (RSD), wyjaśnił, że niektóre próbki gleby wykazały radioaktywność 15-krotnie wyższą niż normalna. PAP przekazała, że w ocenie rzecznika wstrzymanie prac powinno mieć charakter czasowy.

Nieco więcej światła na całą sytuację rzucił burmistrz Trutnova, Michal Rosa. Jak twierdzi, na hałdach wzdłuż budowanej drogi znajduje się popiół z węgla spalanego w dawnej elektrowni Porzici, położonej w pobliżu miasta. PAP precyzuje, że w węglu znajdował się pierwiastek ciężki radon.

O problemie było wiadomo już od dawna

Burmistrz nie krył zdziwienia całą sytuacją. Przyznał, że "jest to dobrze znana rzecz w regionie Trutnova" i dodał, że "sprawę można było zweryfikować z wyprzedzeniem, ponieważ dane były dostępne".

Władze miasta już teraz obawiają się, że ujawniony problem radioaktywności przyczyni się do opóźnienia budowy trasy. Pewnym natomiast jest, że skażona ziemia znajduje się poza terenem zamieszkanym i poza obszarem, po którym zazwyczaj poruszają się ludzie.

Obawy burmistrza w odniesieniu do możliwego opóźnienia są jak najbardziej uzasadnione. Już w przeszłości budowa była opóźniona przez spory dotyczące rozstrzygnięcia przetargu.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków