• Średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła w I półroczu 2018 r. 740 zł i była o 4,9 proc. niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego
  • Największe obniżki dotyczyły młodych kierowców. Płacili oni za OC o 15,6 procent mniej niż przed rokiem

Już w 2016 roku ceny polis się zatrzymały, a nawet w końcówce roku nieco spadły. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla kierowców. Pierwsze półrocze 2018 r. przyniosło kolejne obniżki cen OC, a średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia była niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego dla kierowców we wszystkich grupach wiekowych.

I choć cena obowiązkowej polisy spadła najbardziej w przypadku młodych kierowców (18-25 lat), to wciąż opłacają oni najwyższe składki. Jednak nie tylko wiek ma wpływ na ostateczną cenę polisy. Okazuje się, że istotny dla firm ubezpieczeniowych jest jeszcze stan cywilny i liczba potomstwa. Takie informacje wynikają z raportu porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl.

Na najatrakcyjniejsze ceny mogą liczyć bardzo doświadczeni kierwocy z grupy wiekowej 55+. Jednak w tym przypadku procentowy spadek cen był najniższy w 2018 roku – 6,2 procenta. Średnia cena polisy OC dla kierowców powyżej 55 roku życia wynosiła 623 zł. Na drugim biegune znaleźli się najmłodsi kierwocy. Choć cena w grupie wiekowej 18-25 lat spadła o ponad 15 procent, to średnia cena polisy był wyraźnie droższa niż w innych grupach wiekowych (1890 zł).

Duże obniżki dla kawalerów i panien

Z raportu firmy rankomat.pl wynika jeszcze jedna ciekawa zależność. Okazuje się, że wysokość składki zależy również od stanu cywilnego właściciela pojazdu. W pierwszym półroczu 2018 roku najniższe składki ubezpieczyciele proponowali kierowcom w związkach małżeńskich (685 zł). Cena OC była dla nich o 4,9 proc. niższa w I półroczu 2018 r. Największy spadek cen dotyczył kawalerów i panien (-8,5 proc.). Jednocześnie to właśnie ci kierowcy płacili za ubezpieczenie najwięcej – 1080 zł.

Co ciekawe na cenę wpływ ma również fakt posiadania dzieci. Osoby bezdzietnie płaciły za polisę średnio 849 zł. Dla kierowców posiadających jedno dziecko cena OC była o 19 proc. niższa (688 zł). Rodzice co najmniej dwójki dzieci płacili 658 zł, czyli aż 22,5 proc. mniej niż osoby bezdzietne.