- Wyjaśniamy, dlaczego jedną z rekordowych dróg nazwano "rzeźnią". Wbrew pozorom nie chodzi o liczbę nierówności na metr kwadratowy
- Na pewnym kilkunastokilometrowym odcinku S2 znajdują się aż dwa polskie rekordy drogowe
- Czy wiesz, że w naszym kraju jest fragment z aż... 14 pasami ruchu?
- W najbliższych latach ma powstać tunel, który będzie dłuższy niż dwa najdłuższe tego typu obiekty w Polsce razem wzięte
Polskie drogi przez ostatnie dwie dekady zmieniły się nie do poznania. Od 2004 r. łączna długość dróg szybkiego ruchu wzrosła u nas przeszło 7-krotnie, z lichych 720 km do obecnych 5205,5 km (dane: GDDKiA). A ile ulic wyremontowano lub przebudowano... nie zliczysz. Inwestycje przyniosły też nowe rekordy. Kto wie, może korzystasz z tego odcinka na co dzień i nawet nie wiesz, że jest "naj"?
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPrzeczytaj także: Z mojego garażu marzeń wypchnąłbym Rollsa, żeby się zmieścił ten SUV Kii. Musi być tam jednak pewne urządzonko
Najdłuższy tunel drogowy w Polsce
Ten tytuł należy do tunelu pod warszawskim Ursynowem. Obiekt ma aż 2335 m długości, jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy i leży pod linią metra. W tunelu zamontowano aż 143 kamery monitoringu i 100 km kabli (Wrocław i Legnicę dzieli "jedynie" 86 km). Tunel pod Ursynowem otwarto w grudniu 2021 r., a już pół roku później odnotowano w nim 10-milionowy przejazd.
Przeczytaj także: Najbardziej absurdalne przepisy w historii aut. Limit do 3 km/h, przed pojazdem musiał iść człowiek z flagą
Numerem 2 w Polsce jest tunel na drodze S3 między Sadami Górnymi a Nowymi Bogaczowicami (województwo dolnośląskie). Oddany w lipcu 2024 r. jest tylko o ok. 35 m krótszy od ursynowskiego obiektu, ale robi jeszcze większe wrażenie, ponieważ wykuto go w... litej skale. Z drugiej strony w najbliższych latach ma powstać tunel, który będzie dłuższy niż obiekty pod Ursynowem i na S3 razem wzięte.
Chodzi o tunel pod Odrą, będący częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Tunel ma liczyć ok. 5 km długości, a jego oddanie planowane jest do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).
Najdłuższy most drogowy w Polsce
Istnieje już od blisko 14 lat i jak dotąd nie pokonał go żaden obiekt. Na A1 nieopodal wsi Rozgarty (województwo kujawsko-pomorskie) znajduje się najdłuższy most drogowy w Polsce. Mierzy 1953,6 m długości, z czego 400 m biegnie nad Wisłą.
Przeczytaj także: Czy Dacia Bigster naprawdę jest taka oszczędna? Poddałem ją trzem próbom. Byłem wredny
Most na A1 bije rekord Polski w jeszcze jednej kategorii: długości betonowego przęsła. Jego rozpiętość wynosi aż 180 m. Mówiąc bardziej obrazowo: to prawie tyle, ile 34 Rollsy Cullinany ustawione jeden za drugim.
Najwięcej pasów w obie strony w Polsce
Zaledwie kilkanaście kilometrów za (lub przed) pierwszym z wymienionych tu rekordów na kierowców czeka rekord nr 3. Na tej samej drodze S2 znajduje się zarówno najdłuższy tunel drogowy w Polsce, jak i najszersza droga.
W okolicach węzła Opacz (województwo mazowieckie) w pewnym momencie S2 ma aż 14 pasów łącznie w obie strony: po cztery pasy ruchu, po dwa pasy łącznikowe i po jednym awaryjnym.
Najbardziej stroma droga w Polsce
W położonej w województwie małopolskim wsi Laskowa znajduje się najbardziej stroma droga w Polsce. Nie dość, że wąska, to jeszcze jej średnie nachylenie wynosi 19 proc. na kilometr, a w najcięższych momentach zbliża się do 26 proc. Dla rowerzysty to nie lada wyzwanie. Nic dziwnego, że ten odcinek zyskał niechlubny przydomek "rzeźnia".
Droga z największą liczbą zakrętów w Polsce
Na pozór jest tego niewiele: jedynie 18 zakrętów na 7-kilometrowym odcinku. Tyle że to zakręty pod kątem niemal 180 stopni, na dodatek różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem wynosi aż 200 m. Dla osób z chorobą lokomocyjną na polskich drogach nie ma chyba nic gorszego.
Chodzi o odcinek drogi krajowej nr 28 między wsiami Wujskie a Tyrawa Wołoska (województwo podkarpackie) w Górach Słonnych. Zresztą te 18 "agrafek" to i tak nic, ponieważ jeszcze w latach 70. — przed jej względnym "wyprostowaniem" — ta droga składała się z 42 zakrętów.
Najdłuższa prosta droga w Polsce
Wyobraź sobie, że przejeżdżasz całą Warszawę z zachodu na wschód i pierwszy zakręt trafia ci się dopiero na dwa kilometry przed końcem trasy. Niestety, czegoś takiego w stolicy nie ma. Ale jest na Białostocczyźnie.
To właśnie tu znajduje się najdłuższy odcinek prostej drogi w Polsce: 26 km między Sokółką a Dąbrową Białostocką (województwo podlaskie), będące częścią drogi wojewódzkiej 673. Co ciekawe, nr 2 w tym rankingu leży wcale niedaleko — to 25-kilometrowa prosta między Serockiem a Wyszkowem (województwo mazowieckie) na drodze krajowej 62. Dla porównania: Warszawa na linii zachód-wschód ma szerokość 28 km.
Najwyżej położona asfaltowa droga publiczna w Polsce
Ten tytuł należy do fragmentu drogi wojewódzkiej nr 960 pomiędzy Bukowiną Tatrzańską a Łysą Polaną (województwo małopolskie). Ten ok. 13-kilometrowy odcinek w najwyższym punkcie "wspina się" na wysokość 1141 m.n.p.m.