Po 79 latach do Warszawy powrócił amerykański Chevrolet. Pierwszy samochód tej marki został zmontowany w zakładzie na warszawskiej Woli 6 listopada 1928 roku. Chevrolet Aveo jest pierwszym modelem tej marki wyprodukowanym w kraju Unii Europejskiej i ma być początkiem zapowiadanej przez amerykański koncern ekspansji na nasz kontynent.

Jak podano, do końca 2007 roku na Żeraniu będzie odbywał się montaż aut z części dostarczanych z Ukrainy, a zmontowane pojazdy zostaną tam wyeksportowane. Pełny proces produkcyjny rozpocznie się dopiero na początku stycznia 2008 roku, a od kwietnia przewidziano ich eksport do krajów UE oraz rozpoczęcie sprzedaży w Polsce.

Na grudzień zapowiedziano także powstanie nowej spółki, która stworzą: UkrAvto (60 proc. udziałów) i General Motors (40 proc.). Amerykanie zadeklarowali zainwestowanie 50 mln dolarów. Warto dodać, że dotychczas inwestycje związane z uruchomieniem produkcji nowego samochodu kosztowały 120 mln dolarów.

W 2008 roku ma tutaj powstać 70 tys. egzemplarzy tego modelu, a także 70 tys. Lanosów (koniec produkcji jesienią 2008) i 95 tys. zestawów montażowych. W dalszym etapie produkowane będą trzy- i pięciodrzwiowe wersje Aveo, a od 2010 roku także większy model samochodu marki chevrolet.