Wystawa Chicago Motor Show 2008 obfituje w nowości i prezentacje.BMW zaprezentowało wyścigową wersję nowego BMW M3.Samochód powstał z myślą o przyszłorocznej amerykańskiej edycji 24 godzinnych wyścigów Le Mans w której BMW w przeszłości odniosłokilka znaczących sukcesów.

Dyrektor BMW Motosport dr Mario Teissen ma nadzieje, że wyścigowa wersja modelu M3 odniesie sukces. Jego zdaniem wprowadzenie tej wersji M3 dobitnie podkreślalegendarnekorzenieproduktów z Monachium.

BMW przygotowując się do startów w amerykańskiej edycji Le Mans w roku 2009 będzie współpracowaćz LLC oraz Rahal Letterman Racing, które mają doświadczenie w wyścigach na terenie USA.Patrząc na zaangażowanie BMW w przygotowania, fani marki mogą spodziewać się równie emocjonujących wyścigów jakie oferuje Formuła 1 .

Przy budowie pojazdu BMW Motorsport wykorzystało całe doświadczenie nabyte w 2007 roku w Formule 1. Blok jednostki napędowej powstaje w tej samej fabryce na terenie Landshut, co jednostki montowane w bolidach F 1.Silnik P65 otrzymał sterowanie dwuprocesowe ECU 408 posiadające olbrzymie możliwości obliczeniowe z możliwością przeprogramowywania w locie, a cały proces zarządzania jednostką powstał od podstaww Monachium.Jednostka napędowa została wzmocniona do 485 KMprzy maksymalnym momencie obrotowym 500 Nm. Również aerodynamika została dopracowana przez najlepszy zespół specjalistów BMW Motorsport, który zajmuje się projektami bolidów. To wszystko przy zachowaniu masy jedynie 1150kg.

Testy potrzebne do stworzenia pakietu spoilerów były przeprowadzane w tunelu aerodynamicznym BMW posiadającym najsilniejszy komputer obliczeniowy w Europie.

Według producenta, prace nad projektem będą trwały cały rok 2008, by jak najlepiej przygotować się do startu ale analogicznie do F1 udoskonalenia konstrukcji będą wprowadzane sukcesywnie z wyścigu na wyścig.

autor: Jacek Pyjor