O wyborze wykonawcy ostatniego fragmentu drogi ekspresowej S14 poinformował rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Maciej Zalewski.

Chodzi o drugi odcinek powstającej drogi S14 między węzłem Teofilów i miejscowością Słowik (16,3 km). Nowa trasa połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i jest ostatnim brakującym elementem tzw. ringu autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi. Od północy tworzy go autostrada A2, od południa S8, a od wschodu autostrada A1.

S14 Łódź Teofilów - Słowik Foto: GDDKiA
S14 Łódź Teofilów - Słowik

Wyboru chińskiego wykonawcy Stecol Corporation dokonano spośród dziesięciu ofert złożonych w łódzkim oddziale GDDKiA. Cena wybranej oferty wynosi 724,1 mln zł. Najdroższa z ofert opiewała natomiast na ponad miliard złotych.

"Jeśli nie wpłyną żadne odwołania, oferta uprawomocni się w ciągu 10 dni. Następnie musi przejść przez Kontrolę Uprzednią w Urzędzie Zamówień Publicznych i po zwrocie dokumentów będzie można podpisać umowę na budowę" – wyjaśnił Zalewski.

Przewidywany termin podpisania kontraktu to początek sierpnia. To był kolejny przetarg na realizację tego odcinka. Wcześniejszy unieważniono, ponieważ wyłoniony wykonawca nie spełnił wymaganych procedur.

Prace związane z budową tego fragmentu trasy obejmują powstanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Obie jezdnie mają mieć po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a także pas awaryjny. Powstać mają też: węzły drogowe, dodatkowe drogi technologiczne, oświetlenie oraz kilkanaście obiektów inżynierskich w postaci: wiaduktów, mostów, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia.

Projekt trasy umożliwia dobudowanie w przyszłości trzeciego pasa ruchu na każdej z jezdni, bez ingerencji w istniejące obiekty inżynierskie.

W październiku 2018 roku GDDKiA wyłoniło i podpisało umowę z wykonawcą pierwszego odcinka S14 między węzłami Łódź Lublinek - Łódź Teofilów (12,2 km). Za 561,8 mln zł w ciągu 32 miesięcy (bez okresów zimowych) od chwili zawarcia kontraktu ma zrealizować go konsorcjum firm Budimex i Strabag.

Licząca 28,5 km trasa połączy się z oddanym do ruchu w 2012 r. fragmentem drogi ekspresowej S14, tworzącym obwodnicę Pabianic. Nowy odcinek drogi po zachodniej stronie aglomeracji łódzkiej wyprowadzi ciężki ruch samochodowy z Łodzi oraz: Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego.

W środę wyłoniono także najkorzystniejszą umowę na nadzór nad tą inwestycją. Po uprawomocnieniu się oferty obowiązki inżyniera kontraktu obejmie firma BUICH Ciechański&Chaładaj. Zaoferowana przez nią cena to 7,3 mln zł. W sumie wpłynęło dziewięć ofert, cena najdroższej przekraczała 16 mln zł.