• W mrocznym uniwersum Cyberpunka do wyboru jest kilkadziesiąt pojazdów wirtualnych marek i dwa – istniejących w rzeczywistym świecie
  • Wśród fantastycznych samochodów, którymi mogą poruszać się gracze, znajduje 100-letnie Porsche 911 Turbo
  • Wirtualny klasyk ma swojego realnego odpowiednika – w muzeum Porsche w Stuttgarcie

W stworzonej przez CD Projekt RED (studio deweloperskie firmy CD Projekt, którego najgłośniejszym produktem jest seria gier o Wiedźminie) nowej grze „Cyberpunk 2077” wybór samochodów jest imponujący. Od skromnych aut budżetowych przez luksusowe, militarne i sportowe po bajeczne ciężarówki, które pokonają każdą przeszkodę. Można też jeździć motocyklem. Jednak prawdziwą wisienką na torcie jest Porsche 911 Turbo.

Porsche 911 Turbo pierwszej generacji (1974-89), pięknie odtworzone we wszystkich szczegółach, pojawiło się już w czwartym odcinku „Night City Wire”, programu zawierającego kolejne teasery przed oficjalną premierą „Cyberpunka 2077”. To konkretne Porsche 911 Turbo pochodzi z roku 1977, więc w grze ma dokładnie 100 lat! W dodatku należy do Johnny'ego Silverhanda – w tej roli niezapomniany Neo z „Matrixa” Keanu Reeves. Silverhand jest legendarną postacią uniwersum Cyberpunka, znaną jeszcze z papierowej gry „Cyberpunk 2020” i nawiązującej do niej gry wideo.

Cyberpunk 2077 – Porsche 911 Turbo w dystopijnym wydaniu

Cyberpunkowa wersja Porsche 911 Turbo została przystosowana do realiów dystopijnego świata z 2077 roku – wyposażono ją w lidar, zestaw czujników i urządzeń pozwalających namierzyć auto z powietrza. Zewnętrzne lusterka zastąpiono kamerami i monitorami (ewolucja rozwiązania uwielbianego nie tylko przez projektantów aut studyjnych).

Fanów Porsche zapewne ucieszy możliwość przejechania się jednym z najsłynniejszych modeli w historii firmy z Zuffenhausen – choćby za wirtualnymi sterami. Dla miłośników analogowych przeżyć jest też dobra wiadomość: samochód odpowiadający temu z gry można podziwiać w realu w muzeum Porsche. Na kanale youtube'owym Porsche zamieszczono film, przedstawiający auto i jego byłego właściciela.

Pozostałe marki samochodów „Cyberpunka 2077” – a jest ich kilkanaście – są fikcyjne. Inaczej niż w rzeczywistym świecie, każdy producent specjalizuje się w jednym typie pojazdów. I tak wirtualne hypercary produkują Rayfield i Herrera, auta sportowe – Mizutani i Quadra, komfortowe pojazdy dla bogatych – Villefort, wehikuły różnych klas w militarnym stylu – Chevillon. Szczególnie duży wybór jest wśród samochodów budżetowych – auta różnej wielkości i rożnego przeznaczenia występują pod markami Archer, Magikai, Mahir i Thornton. Do tego dochodzą jeszcze potężne ciężarówki (Kaukaz, Militech) i motocykle. Wśród tych ostatnich pojawia się Arch – firma Arch Motorcycles istnieje w rzeczywistości, została założona dziesięć lat temu przez Keanu Reevesa.