Kolejna premiera i zarazem powrót, zaplanowana została na wrzesień 2017 r. i wszystko wskazuje na to, że będzie to prawdziwy hit. Przedstawione zostanie nowoczesne auto, spełniające najnowsze wymogi normy szkodliwych spalin Euro 6.

W tym roku odmłodzona Avia ma wyprodukować około 100 samochodów, a w przyszłym roku 300-400. Pracować przy nich będzie ponad 70 osób. Auta będą powstawać w byłym wojskowym zakładzie zlokalizowanym na terenie miasta Přelouč koło Pardubic.

- Rozpoczęcie produkcji zostało o trzy miesiące przesunięte. Przyczyną była przedłużająca się homologacja, bo obecna wersja auta różni się od tego produkowanego do 2013 roku w praskich Letňanach. Nowy jest silnik, plastikowe elementy designu nadwozia, kompletnie wymieniona została elektronika, dołączone zostały systemy bezpieczeństwa. Nowa Avia ma 45 proc. nowych komponentów. - powiedział Ivan Fišák, odpowiedzialny za powrót Avii.

W nowym zakładzie nie przewidziano całego procesu produkcyjnego. Rama będzie powstawała w firmie Carbox z Hořic, kabiny będą malowane przez Tatrę Kopřivnice, a wytłoczki kabiny dostarczane będą z Indii.

W pierwszym okresie Avia będzie produkowana w trzech podstawowych wariantach – o nośności 7.5, 9 i 12 ton. W przyszłym roku pojawi się także wersja z napędem na cztery koła oraz o podwyższonej nośności do 15 ton.

W 1992 roku w wyniku restrukturyzacji Avia stała się spółką akcyjną i z firmą Hamilton Standard podjęła nieudaną próbę montażu śmigłowców. Także nowe modele ciężarówek nie spełniły rynkowych wymagań. Ostatecznie zdecydowano się na współpracę z zagranicznymi inwestorami wśród których wymienić należy m.in. Daewoo, Styera, a także montowano ciężarówki w lubelskiej FSC.

Problemy finansowe GM Daewoo sprawiły, że większościowy pakiet akcji przejął fundusz Odien Capital, partner SGM International B.V. i ponownie nastąpił powrót do nazwy Avia. W 2006 roku nowym właścicielem stało się indyjskie przedsiębiorstwo Ashok Leyland, które w 2013 roku całkowicie przenosi produkcję do Indii.

Najnowsza karta historii rozpoczęła się w 2016 roku, gdy już praktycznie nieistniejącą firmą, która zaprzestała produkcji Avii, odkupiła czeska grupa przemysłowa, która doprowadziła do reaktywacji marki w 2017 roku.