Autostrada A4 znajduje się w południowej części Polski i jak do tej pory jest najdłuższą autostradą w naszym kraju. - Postanowiliśmy sprawdzić, na ile korzystanie z autostrady jest bardziej opłacalne niż podróż drogami krajowymi - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl - W tym celu przeanalizowaliśmy 2 trasy łączące Wrocław z Krakowem. Jedna z nich prowadzi przez autostradę druga zaś przez drogi krajowe - tłumaczy Florkowska. Jak się okazało wyniki badań nie są jednoznaczne.

Komu, ile zapłacisz?

Jadąc autostradą A4 z Wrocławia do Krakowa kierowcy pokonują ok. 271 kilometrów w ciągu niespełna 3 godzin. Trzeba jednak mieć na uwadze koszty takiej wycieczki. Odcinek położony między Wrocławiem a Katowicami znajduje się pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a przejechanie go kosztuje w obie strony ok. 39 złotych (0,10 groszy za kilometr).

Drugi odcinek, czyli trasa na linii Katowice - Kraków zarządzana jest w systemie Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Dla kierowców oznacza to tyle, że przejazd tę częścią autostrady kosztuje ich 36 zł w obie strony. Podsumowując: podróż z Wrocławia do Krakowa autostradą A4 kosztuje ok. w obie strony 75 złotych.

Za darmo też można

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl poprowadzili drugą, alternatywną dla A4 trasę, która biegnie drogami krajowymi łącząc ze sobą Wrocław i Kraków. Trasa ta mija A4 od strony północnej (przebieg trasy: Wrocław-Brzeg-Opole-Strzelce Opolskie-Pyskowice-Katowice-Mysłowice-Trzebina-Kraków).

Ten wariant jest znacznie bardziej kosztowny, ale tylko pod względem czasowym - przejechanie takiej trasy zajmuje średnio 4 godziny 25 minut w trakcie których kierowcy pokonują 276 kilometrów. Z drugiej strony przejazd drogami krajowymi jest darmowy, choć trzeba brać pod uwagę koszt spalanego paliwa na dłuższej trasie.

Który wybór jest lepszy? To zależy od potrzeb zmotoryzowanych. W podjęciu decyzji pomóc może tabela.

Autostradą czy krajowymi?

Kryteria A4 Drogi krajowe
Odległość (Wrocław-Kraków) 271 km 276 km
Średnia prękość 90 km/h 65 km/h
Czas przejazdu 2 h 52 min 4 h 25 min
Koszt podróży (obie strony) 75 zł 0 zł

Źródło: Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach od 06:00 do 22:00 w kwietniu 2013.