Jak wynika z raportu przedstawionego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, seniorzy kierujący pojazdami bynajmniej nie są grupą, która odpowiada za dużą liczbę wypadków na naszych drogach. Statystyki przeczą zatem powszechnej ostatnio opinii, że osoby w wieku 60 lat i więcej nie powinny korzystać z samochodu tak często jak młodsi uczestnicy ruchu.

Seniorzy za kierownicą
Seniorzy za kierownicą

Owszem, eksperci przyznają, że powyżej sześćdziesiątego roku życia faktycznie powoli pogarsza się refleks, wydłuża się czas reakcji na wydarzenia, maleje czujność. Starsze osoby często też korzystają z leków, które mają wpływ na percepcję. Wystarczy jednak zdawać sobie z tego sprawę, by być odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego. Krajowa Rada BRD organizuje zatem szkolenia dla seniorów, które mają pomóc zdać sobie sprawę ze swoich słabości, by później stosownie do nich zachowywać się na drodze.

Sprawcy wypadków
Sprawcy wypadków

Według statystyk za 2017 roku, seniorzy doskonale radzą sobie za kierownicą. O ile w 2017 rok było tylko około 4,5 tys. sprawców wypadków w wieku ponad 60 lat, to np. w przedziale wiekowym 20-29 lat była to liczba przekraczająca 7 tys. osób, a przecież mówiąc o osobach 60+ mamy też na myśli 70-latków, 80-latków oraz starsze osoby. Jest to więc bardzo duża grupa kierowców. Wszak nasze społeczeństwo stale się starzeje i rośnie grupa seniorów.

Ofiary wypadków
Ofiary wypadków

Raport KR BRD zwraca też uwagę na seniorów, którzy nie są kierowcami samochodów, lecz pieszymi bądź rowerzystami. Szczególnie piesi niestety stanowią sporą grupę poszkodowanych. Niestety, nierzadko są oni sprawcami tragicznych zdarzeń drogowych, np. nagle wchodząc na drogę w niedozwolonym miejscu.