Jak poinformowało Stowarzyszenie Dilerów Audi i Volkswagena, na ręce parlamentarzystów trafił  projekt przepisów regulujących sprowadzanie aut z zagranicy. Jego celem jest zniechęcenie do kupowania używanych samochodów, a częstsze odwracanie się w kierunku salonów z nowymi.  Co mają w planie sprzedawcy i dlaczego chcą decydować o naszym portfelu?  Przeanalizowaliśmy ich pomysły.

Co dokładnie chcą nam przygotować dilerzy - zobacz jakie kuriozalne rzeczy nas czekają, jeśli politycy przystaną na pomysł przedsiębiorców.

Pierwszym punktem "programu naprawiającego rynek nowych samochodów" jest wzmocnienie kontroli nad stacjami diagnostycznymi. To akurat bardzo dobry pomysł. Samochody, bez względu na wiek,  powinny spełniać normy bezpieczeństwa. Z tym ciężko polemizować, kiedy widzimy ledwo trzymające się asfaltu wraki. A jak powszechnie wiadomo, nie wszystkie przeglądy robione są rzetelnie…

Inaczej jest w przypadku drugiego punktu. SDVWiA chciałoby wprowadzić nowy podatek "Bezpieczna Droga". To 10-procentowa danina, która byłaby pobierana od firm ubezpieczeniowych za OC dla samochodów starszych niż 12 lat.  Miałoby to wzbogacić budżet państwa o ponad 500 milionów rocznie. Kosztem naszej składki i… naszego portfela.  Czy to swoistego rodzaju "marchewka" dla polityków, którzy wiecznie muszą łatać fatalnie zarządzany budżet?

Trzeci punkt mówi o raportowaniu stanu licznika. Teoretycznie dobry pomysł, bo w przy rejestrowaniu samochód potrzebne byłoby wpisanie aktualnego przebiegu, ale czy "typowy Mirek – handlarz, przedsiębiorca" po dwóch latach jazdy nie cofnie licznika, wmawiając nam, że nasze ukochane auto czekało na niego przez dwa lata pod kocem? Tego przepisy nam nie zagwarantują. Już teraz kodeks przewiduje kary za cofanie licznika i nie informowanie o tym kupującego - dla niewielu handlarzy jest to problem.

Nowy podatek zwany "ekologicznym"

Zapis, który najbardziej uderzy w niezamożnych Polaków, jeżdżący do tej pory  starszymi samochodami, to zakaz pierwszej rejestracji aut na terenie Polski, które mają ponad 12 lat. Ma to na celu wyeliminowanie złomu z polskich ulic, ale osoba dojeżdżająca do pracy - za najniższą krajową - nie ma większego wyboru, a to czasem oznacza brak możliwości dojazdu do pracy (przypomnijmy autorom projektu, że transport zbiorowy nie jest dostępny wszędzie).

Obok tego punktu, kolejnym, który uderzy w kieszeń wielu z nas, to podatek ekologiczny uzależniony od emisji spalin i spełniania europejskich norm. Przedstawiciele stowarzyszenia chcą, żeby za każdy samochód, który nie spełnia norm, płacić 100 złotych. Do budżetu ma trafić ponad milion złotych z naszych wypłat. Kolejna "marchewka"?

Żeby ułatwić sprzedaż nowych aut SDVWiA, proponuje pozostawienie podatku akcyzowego bez zmian lub zmniejszenie akcyzy dla aut z silnikami powyżej 2 litrów do poziomu akcyzy dla mniejszych silników.

- Obecnie samochód nie jest luksusem, ale powszechnym środkiem transportu lub narzędziem pracy. Niemniej w przyszłości akcyza dla nowych aut powinna być zmniejszona i potem wycofana – czytamy w ich oświadczeniu.

Inną informacją, którą dowiadujemy się z postulatów stowarzyszenia, to wprowadzenie obowiązkowych badań technicznych sprawdzających, czy dany pojazd emituje CO2 zgodnie z założoną w homologacji normą.

- Kontrole takie są elementem bieżącej strategii Komisji Europejskiej. W przypadku negatywnej oceny diagnosty, naprawa samochodu - z uwagi na złożoność i stopień skomplikowania - powinna zostać przeprowadzona przez autoryzowanego dealera lub w profesjonalnym warsztacie naprawczym. Wdrożenie tego będzie de facto możliwe dopiero wraz z uruchomienie systemu ewidencji kontroli – czytamy dalej. Kolejny zarobek dla dilerów, kolejny wydatek dla kierowców.

SDVWIA przekazało 39 indywidualnych listów do m.in: 5 ministrów, Komendanta Głównego Policji, przewodniczących 6 klubów parlamentarnych, przewodniczących i zastępców 5 komisji sejmowych.

Czy dilerzy przy pomocy parlamentarzystów wykończa konkurencję, jaką są sprzedawcy używanych? Przekonamy się niebawem. My jedynie musimy pamiętać datę wyborów do Sejmu i Senatu w roku 2015.