Podwyżka stawek opłat za przejazd dotyczy 2 kategorii pojazdów - I kategorii(motocykle i pojazdy o dwóch osiach) oraz V kategorii (pojazdy ponadnormatywne).

Cena wzrośnie o złotówkę za przejazd średnio 50 km autostrady. Podwyżka wynosi zatem 2 grosze brutto za przejazd 1 km autostrady samochodem osobowym. Tym samym kierowca jadący z Warszawy do Poznania i powracający do stolicy zapłaci o 4 zł więcej, niż dotychczas - razem 80 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty paliwa.

Nie znamy uzasadnienia podniesienia cen, ale zapewne operator tego odcinka zamierza w ten sposób zrekompensować sobie przynajmniej częściowo koszty modernizacji przeprowadzonej w ostatnich miesiącach. Mamy nadzieję, że zwiększenie liczby stanowisk udrożni przejazd w godzinach zwiększonego natężenia ruchu, a nie będą one służyły tylko za parking dla policyjnych radiowozów, które wyłapują kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość na ostatnich kilkuset metrach przed bramkami.

Warto przypomnieć, że w większości krajów obowiązuje system winietek. Dla przykładu w Austrii roczna opłata to wydatek 387 zł, w Szwajcarii niecałe 200 zł., na Słowacji 230 zł., w Czechach ok 200 zł. Dla porównania przejazd samochodem osobowym z Warszawy do Świecka i z powrotem będzie nas kosztował niewiele mniej.