• w ramach akcji policjanci sprawdzają zachowanie kierowców wobec pieszych na przejściach
  • kierujący musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu
  • pieszy wkraczając na jezdnię musi upewnić się, że nadjeżdżający pojazd zwalnia.

Szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez jezdnię o dużym natężeniu ruchu lub miejsca, na których często dochodzi do potrąceń pieszych.

Kierujący kontra piesi – najczęstsze błędy

Najczęściej popełniane błędy kierowców wobec pieszych to:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w szczególności na przejściu dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,
  • przejeżdżanie przez przejście z nadmierną prędkością,
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • nieprawidłowe cofanie.

Kierujący kontra piesi – przepisy

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Policja apeluje także do pieszych, by i oni uważali na drodze. Zawsze należy być ostrożnym przechodząc przez jezdnię, nawet na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Wkraczając na pasy upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazd zwalnia.

Kierujący kontra piesi – statystyki

Wypadki z udziałem pieszych powodują przede wszystkim kierujący pojazdami, jednakże najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w zdarzeniach, których byli oni sprawcami. Według policyjnych statystyk (dane z 2017 r.) wskutek nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu doszło do 4322 wypadków, w których życie straciło 267 uczestników ruchu (pieszych i rowerzystów), a 4309 zostało rannych. Najechanie na pieszego było drugim, najczęściej występującym rodzajem wypadku w Polsce. Takich zdarzeń było 7911, w ich wyniku zginęło 861 osób, a 7473 zostało rannych.