Marek Zagórski zwrócił uwagę w TOK FM, że wprowadzenie elektronicznej wersji prawa jazdy zależne jest od zniesienia ustawy, pozwalającej na karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie dokumentu w fizycznej wersji.

Wyjaśnił, że "okres procedowania tej ustawy wydłużył się ze względu na zmianę kadencji (parlamentu)". Jak jednak dodał, została ona w ubiegłym tygodniu przejęta przez Komitet Stały Rady Ministrów.

"W związku z tym (...) nie podam dokładnej daty, ale to jest kilka miesięcy do czasu aż mandaty zostaną zniesione, a nasza usługa udostępniona" - poinformował Zagórski. Powiedział również, że razem ze wprowadzeniem e-prawa jazdy, w aplikacji e-obywatel widoczna będzie ilość punktów karnych kierowcy.

Platforma e-obywatel, na której dostępne będzie e-prawo jazdy, umożliwia m.in. składanie online wniosków o dowód, zgłoszenie narodzin dziecka, czy też dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Żeby móc korzystać z usług e-obywatel.pl, należy posiadać Profil Zaufany. Aby taki założyć, można skorzystać z bankowości elektronicznej lub założyć go online, a później – w ciągu 14 dni – potwierdzić odwiedzając jeden z Punktów Potwierdzających (m.in. w urzędach skarbowych lub miejskich).