Nowe Mercedesy i Audi importowane są z USA za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, jednak coraz popularniejszy staje się także indywidualny import, kiedy właściciel kupuje samochód bezpośrednio u któregoś z amerykańskich dealerów.

Dyrektor firmy Mercedes-Benz USA Ernst Lieb powiedział dla Automotive News, że spółka nie będzie rozwiązywała indywidualnych przypadków, gdyż nie jest to w jej siłach. Ilość samochodów wywiezionych z USA w wypadku Mercedesa wynosi kilkaset rocznie. Jeśli jednak udział wywiezionych samochodów osiągnie u jednego z dilerów 2 %, zostaną mu wstrzymane dostawy nowych samochodów. Mercedes nie posunie się do żadnych innych kroków, gdyż uważa, że i tak kurs dolara w najbliższym czasie się wzmocni.

Audi także nie podejmuje żadnych konkretnych kroków. Johan de Nysschen, dyrektor Audi USA, podkreśla jednak, że export szkodzi tak firmie Audi, jak i pozostałym dilerom. W wypadku autoryzowanych dilerów sprzedaż samochodów w celu wywiezienia za granicę jest wręcz naruszeniem warunków umowy. Na razie nie chodzi o znaczącą ilość, jednak eksport do Europy wzrasta, tak więc Audi przygotowuje odpowiednie kroki. Już teraz pracuje nad listą dilerów, którzy sprzedają samochody na eksport. Lista będzie regularnie publikowana i aktualizowana.

Źródło: Automotive News