Będąc członkiem platformy Ford Pass można korzystać z szeregu udogodnień, niedostępnych w takim zakresie nigdzie indziej. Dodam, że członkostwo w Ford Pass jest bezpłatne i dostępne nie tylko dla posiadaczy Fordów, ale i aut innych marek.

Program Ford Pass wystartuje tej wiosny w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, a następnie - jeszcze w tym roku - w części krajów europejskich, Chinach i Brazylii. Funkcje Ford Pass są aktywowane za pośrednictwem smartfona.

Platforma Ford Pass składa się z czterech elementów - usługi mobilne (np. znajdowanie, rezerwacja i opłacenie miejsc postojowych w dowolnym miejscu), serwis Ford Guide (całodobowy kontakt z konsultantem pomagającym np. znaleźć miejsce parkingowe lub bardziej optymalny sposób transportu), program lojalnościowy nagradzający jego członków oraz centra Ford Hub, gdzie klienci mogą poznać najnowsze innowacje Forda.

Usługi mobilne

W tej kwestii Ford współpracuje z ParkWhiz i Parkopedią, w celu pomocy w szybkim znalezieniu i opłaceniu parkingów, co z kolei można zrobić korzystając z Ford Pay - wirtualnego portfela.

Z kolei współpraca z FlightCar ma zaowocować łatwiejszym wypożyczaniem i dzieleniem się samochodami podczas podróży. W przyszłości, wśród usług znajdzie się m.in. program wspólnych przejazdów i współdzielenia samochodów.

Mając Forda z systemem SYNC Connect można wykorzystać Ford Pass do uzyskania zdalnego dostępu do wielu funkcji pojazdu, jak zdalne uruchomienie silnika, blokowanie i odblokowywanie zamków w drzwiach, sprawdzenie poziomu paliwa i oleju, stanu naładowania akumulatora oraz poziomu ciśnienia w oponach. Możliwe jest też zlokalizowanie własnego auta, kiedy zdarzy się zapomnieć gdzie został zaparkowany.

Ford Guide

Funkcja Ford Guide to nic innego, jak możliwość połączenia się z konsultantem, dostępnym przez całą dobę. Wystarczy nacisnąć przycisk. W jakiej sytuacji jest to przydatne?

Załóżmy, że chcemy zarezerwować parking w miejscu docelowym naszej podróży, ale nie wiemy jak to zrobić z poziomu aplikacji. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk na smartfonie, aby porozmawiać na żywo z konsultantem Ford Guide, który przedstawi możliwe opcje i pomoże zarezerwować parking.

Program lojalnościowy

Członkowie Ford Pass będą nagradzani za wykonywanie nawet najprostszych czynności, jak rejestrowanie swojego członkostwa, rezerwowanie parkingów czy korzystanie z pomocy konsultantów Ford Guide. Obecnie Ford współpracuje z sieciami McDonald’s, 7-Eleven i innymi partnerami.

Ford Hub

Wreszcie w ramach Ford Pass zostaną otwarte centra Ford Hub, w których można będzie poznać najnowsze pomysły Forda i usługi mobilne tej firmy, a także wziąć udział w organizowanych wydarzeniach, jak premiery aut.

Centra Ford Hub będą zlokalizowane w Nowym Jorku, San Francisco, Londynie i Szanghaju. Pierwsze centrum zostanie otwarte w tym roku w Westfield World Trade Center w Nowym Jorku.

Smartwatch prawdę ci powie

Ale Ford to nie tylko Ford Pass. W nowym laboratorium, badającym elektroniczne akcesoria, naukowcy i inżynierowie pracują nad zintegrowaniem urządzeń przenośnych, jak smartfony i smartwatche oraz samochodu tak, by samochodowe systemy wsparcia kierowcy były w stanie lepiej rozpoznawać stan człowieka siedzącego za kierownicą. W szczególności chodzi o wykrycie kiedy kierowca jest zestresowany lub senny, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

Ford Pass

Jak to ma działać? Na przykład system asystenta pasa ruchu mógłby zwiększać czułość swych reakcji po otrzymaniu informacji od smartwatcha, że kierowca nie wyspał się poprzedniej nocy. Albo gdy smartwatch wykryje, że tętno kierowcy wzrasta w miarę gęstnienia ruchu ulicznego, systemy aktywnego tempomatu lub nadzoru nad martwym polem widzenia lusterek zaczną przyjmować niższą tolerancję, a więc zwiększą dystans swego działania, dając kierowcy więcej swobody.

Inny wynalazek, nad którym pracują naukowcy w laboratorium, to inteligentne okulary. Przemieszczając się po salonie sprzedaży, potencjalny klient założy takie okulary, dzięki czemu widziałby dodatkowe informacje o samochodach, które go interesują - począwszy od danych technicznych, aż po wirtualną jazdę testową.

Ford mocno pracuje nad kwestią samochodów autonomicznych i ma w tej dziedzinie mocną przewagę nad konkurencją. Chodzi o testy samochodu autonomicznego Forda na śniegu.

Ford Pass

W przeciwieństwie do innych firm, które testowały samochody autonomiczne wyłącznie na suchych nawierzchniach i w ciepłych klimatach, eksperci Forda zdają sobie sprawę, że przyszłość aut autonomicznych nie może być zależna od idealnych warunków atmosferycznych czy choćby stopnia zabrudzenia drogi czy obecności wyraźnych pasów na jezdni.

Zimowe testy Forda odbywają się w Michigan, w tym w Mcity - wirtualnym miasteczku, symulującym warunki miejskie, zlokalizowanym przy Uniwersytecie Michigan, na placu testowym o powierzchni około 13 hektarów.