Jak informuje Straż Graniczna, od wybuchu wojny Rosja – Ukraina do Polski wjechało już 410 tys. osób (do 1 marca do godz. 15.00). Przekroczenie granicy to jednak dla większości uchodźców dopiero pierwszy krok w poszukiwaniu schronienia przed wojną. Potem jadą w głąb Polski lub nawet dalej do państw zachodnich. Aby ułatwić Ukraińcom dotarcie do goszczących ich rodzin lub ośrodków, Free Now udostępnia im darmowe przejazdy.

Zobacz: Wojna Rosja – Ukraina. Najważniejsze wiadomości w relacji na żywo

Free Now to kolejna spółka pomagająca uchodźcom z Ukrainy

Wypożyczalnie samochodów i operatorzy carsharingu dobroczynnie udostępniają swoje floty pojazdów wolontariuszom transportującym ludzi z granicy z Ukrainą już od piątku 25 lutego. Do prowadzonych na terenie Polski akcji wspierających uchodźców dołącza teraz FREE NOW. Dzięki darmowym przejazdom taksówkami uciekający przed wojną Ukraińcy mogą sprawniej poruszać się już po dotarciu do docelowych polskich miast. Platforma pomaga w ten sposób także na terenie Rumunii i Niemiec.

Po transport dla swoich potrzebujących powinni zgłaszać się do Free Now wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych. "Jesteśmy w kontakcie z najważniejszymi organizacjami pozarządowymi, do których kierujemy naszą ofertę, ponieważ wiemy, że to one najlepiej znają aktualne i wciąż dynamicznie zmieniające się potrzeby swoich podopiecznych" – wyjaśnia Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Free Now w Polsce.

Sprawdź: Jak bezpiecznie pomagać uchodźcom z Ukrainy? Wywiad z policjantką

Gdzie i jak można otrzymać pakiet darmowych przejazdów?

Spółka oferuje nieodpłatne przejazdy swoimi taksówkami w 13 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku, Bydgoszczy i we Wrocławiu. Wolontariusze poszukujący transportu dla Ukraińców mogą zgłaszać się mailowo na adres: ukraina@free-now.com.

FREE NOW pomaga Ukraińcom Foto: FREE NOW
FREE NOW pomaga Ukraińcom

Przedstawiciele firmy proszą, by w zgłoszeniach uwzględniać następujące informacje: swoje imię i nazwisko, miasto działalności, zdjęcie identyfikatora wolontariusza, nazwę reprezentowanej organizacji, miejsce lub adres udzielania pomocy i szacowaną liczbę przejazdów lub osób, które potrzebują pomocy. Więcej informacji (także w języku ukraińskim) można znaleźć tutaj: free-now.com/pl/pomoc-dla-ukrainy.

Ukraińcy to po Polakach druga największa grupa narodowościowa wśród kierowców tej korporacji, Free Now wspiera więc swoich pracowników także na inne sposoby. Jeśli potrzebują dostać się na granicę polsko-ukraińską, mogą liczyć na dofinansowanie przejazdów. "Wiemy, że chcą oni pomóc swoim rodakom i bliskim. Nie zapomnimy o nich i będziemy ich wspierać w tym trudnym czasie" – zapewnia Urban.