Poprzedni smutny "rekord" GM ustanowił w 1992 roku, gdy jego straty wyniosły 23,4 miliarda dolarów.

Aby obniżyć płace i ograniczyć ogromne straty GM występuje z nową propozycją odpraw dla wszystkim 74 tysięcy swych płatnych od godziny pracowników (hourly workers) reprezentowanych przez United Auto Workers (UAW).

Szczegóły tej oferty mają zostać przekazane pracownikom w ciągu kilku tygodni; oczekuje się, że większość tych, którzy zaakceptują warunki, odejdzie z firmy do 1 lipca - poinformował GM.

Nie podano, ilu takich pracowników firma ma nadzieję zwolnić. Associated Press pisze, że zgodnie z nowym kontraktem z UAW General Motors będzie mógł zastąpić do 16 tysięcy pracowników (spoza montażu) nowymi, których stawka za godzinę będzie o połowę mniejsza.

Ford i Chrysler wystąpiły już wobec swoich pracowników z podobnymi ofertami.

Tymczasem nowym szefem General Motors w Hiszpanii zostanie Romuald Rytwiński, dotychczasowy dyrektor generalny GM i Opel w Polsce - poinformował PAP Przemysław Byszewski z GM.

Romuald Rytwiński przez wiele lat pracował w fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Od 1994 roku jest związany z General Motors. Odegrał ważną rolę w wyborze Polski i Gliwic jako miejsca pod budowę fabryki Opla.

W połowie 2002 roku został pierwszym Polakiem w historii General Motors w naszym kraju, który mianowany został dyrektorem generalnym.

To za jego rządów w GM Polska uruchomiono produkcję opla Zafiry, Astry Sedan III i ogłoszono plany produkcji nowego kompaktu opla od 2010.

Źródło: PAP