Pozwoli to zakładom w Fairfax na przygotowanie się do produkcji Chevroleta Malibu nowej generacji, zaś z zakładów w Hamtramck uczyni ich drugie źródło, co zapewni, że Chevrolet będzie w stanie sprostać popytowi na sedana średniej wielkości.

- Możliwość spłaty pożyczek przez GM jeszcze przed terminem stanowi potwierdzenie tego, że nasz plan się sprawdza i ponownie znaleźliśmy się na dobrej drodze. Jest to również pierwszy ważny krok ku umożliwieniu naszym akcjonariuszom ograniczenia swoich inwestycji kapitałowych w GM. Przed nami jeszcze wiele ciężkiej pracy, czynimy jednak postępy na drodze do realizacji naszej wizji, zakładającej projektowanie, produkcję i sprzedaż najlepszych samochodów na świecie. Doceniamy wsparcie, jakie podatnicy udzielili GM - powiedział prezes Ed Whitacre.

Sprzedaż czterech marek GM (Chevroleta, Buicka, GMC oraz Cadillaca) wzrosła w marcu o 36 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku 2009. W zakładach w Fairfax w chwili obecnej produkowane są dwa najlepiej sprzedające się samochody koncernu GM – Chevy Malibu i Buick LaCrosse. W okresie pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku amerykańscy dealerzy GM sprzedali ponad 49 000 egzemplarzy Malibu i 14 000 egzemplarzy modelu LaCrosse, co stanowi 58-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W odpowiedzi na tak duży popyt w zakładach w Fairfax wprowadzono w lutym br. trzecią zmianę, na której pracuje około 1 050 osób; tym samym całkowity poziom zatrudnienia w zakładzie wzrósł do ponad 3 800 osób.

Zakład w Fairfax stanowić będzie podstawowe miejsce produkcji Malibu nowej generacji. Zakład w Detroit Hamtramck, w którym produkowany jest Buick Lucerne i Cadillac DTS, wyposażony zostanie tak, aby można w nim było montować również model Malibu, co sprawi, iż Chevrolet będzie w stanie sprostać popytowi rynkowemu. W zakładach w Detroit Hamtramck będzie również produkowany Chevrolet Volt z napędem elektrycznym o zwiększonym zasięgu.

Inwestycje dotyczące Malibu w wysokości 136 mln dolarów w zakład w Fairfax oraz 121 mln dolarów w zakłady w Detroit Hamtramck obejmować będą maszyny, urządzenia i narzędzia.

Od pojawienia się na rynku nowego GM w lipcu ubiegłego roku, spółka ogłosiła inwestycje opiewające na sumę ponad 1,5 mld dolarów, realizowane w 20 zakładach w USA i Kanadzie. Inwestycje te pozwoliły przywrócić lub stworzyć ponad 7 500 miejsc pracy i udowodnić mocne zaangażowanie w przyszłość GM, Stanów Zjednoczonych i Kanady.