Lewis Hamilton uczynił wczoraj pierwszy krok w kierunku sukcesu - ku radości swoich fanów, wygrał (po raz trzeci w swojej krótkiej karierze) kwalifikacje i wystartuje z pierwszego pola.

Osiem dotychczasowych wyścigów Grand Prix w tym sezonie miało tylko czterech zwycięzców. Co więcej: Lewis Hamilton, Felipe Massa, Kimi Raikkonen oraz Fernando Alonso mają na swoim koncie po dwa zwycięstwa.

Oznacza to, że ten z "wielkiej czwórki", który dziś okaże się najlepszy, osiągnie hat-trick. Co prawda nie klasyczny (trzy triumfy pod rząd), bowiem seria Lewisa została przerwana we Francji, a wcześniej - Felipe Massy w Monaco...

Przypomnijmy: Hamilton wygrał w Kanadzie i USA, Massa - w Bahrajnie i Hiszpanii, Alonso - w Malezji i Monte Carlo, Raikkonen - w Australii i Francji.

Dla nas najważniejsza jest postawa Roberta Kubicy. Po świetnym występie we Francji, wszyscy kibice w Polsce oczekują powtórki. Może nie tyle chodzi o zajęcie czwartego miejsca, ale o obronienie piątej pozycji.

Awans Kubicy - trzeba to powiedzieć otwarcie - nie jest możliwy w równej rywalizacji. Bolid BMW Sauber odstaje możliwościami technicznymi od samochodów McLarena i Ferrari. Tamte są po prostu szybsze i żadna, nawet najlepsza taktyka i dynamiczna, ryzykowna jazda w niczym nie pomogą.

Szansę stwarzają jedynie błędy rywali lub awarie techniczne. Pierwsze mogą się zawsze przydarzyć w ferworze walki: można wypaść poza tor, obrócić się, nie uniknąć kolizji. Może się także zdarzyć nagłe załamanie pogody, bądź brak szczęścia w momencie wyjazdu na tor samochodu bezpieczeństwa.

Awarii technicznych nie życzymy nikomu, choć zdarzają się one czasami nawet najbardziej profesjonalnym zespołom (pamiętna usterka w bolidzie Alonso podczas trzeciej sesjo kwalifikacyjnej we Francji).

Ale Robert nie może czuć się bezpieczny. musi jechać skutecznie, żeby obronić piąte miejsce. Ralf Schumacher walczy o przetrwanie w zespole - musi się wykazać, żeby nie utracić kontraktu, nie ma więc nic do stracenia. Jeszcze groźniejsi wydają się być kierowcy Renault. Mistrzowski zespół z poprzednich dwóch sezonów poczynił postępy techniczne i ostro goni BMW. A Heikki Kovalainen i Giancarlo Fisichella są doskonałymi kierowcami...

I jeszcze Nick Heidfeld. Niemiec jedzie dopiero z dziewiątego pola, będzie musiał się przebijać do przodu. Nie będzie to łatwe, choć zapewne punkty dla zespołu Nick zdobędzie.

Jednak cały ciężar utrzymania przewagi w klasyfikacji Konstruktorów spada w Wielkiej Brytanii na Kubicę...

Przypomnijmy dzisiejsze ustawienie na starcie:

Pierwsza linia: Lewis Hamilton (McLaren) i Kimi Raikkonen (Ferrari);Druga linia: Fernando Alonso (McLaren) i Felipe Massa (Ferrari);Trzecia linia: Robert Kubica (BMW Sauber) i Ralf Schumacher (Toyota);Czwarta linia: Heikki Kovalainen (Renault) i Giancarlo Fisichella (Renault);Piata linia: Nick Heidfeld (BMW Sauber) i Jarno Trulli (Toyota);Szósta linia: Mark Webber (Red Bull) i David Coulthard (Red Bull);Siódma linia: Alexander Wurz (Williams) i Rubens Barrichello (Honda);Ósma linia: Scott Speed (Toro Rosso) i Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso);Dziewiąta linia: Nico Rosberg (Williams) i Jenson Button (Honda);Dziesiąta linia: Anthony Davidson (Super Aguri) i Adrian Sutil (Spyker);Jedenasta linia: Takuma Sato (Super Aguri) i Christijan Albers (Spyker).

W dzisiejszym wyścigu wystartuje czterech Brytyjczyków, czterech Niemców, trzech Włochów, dwóch Brazylijczyków, dwóch Finów oraz Hiszpan, Australijczyk, Austriak, Japończyk, Holender, Amerykanin i Polak.

Zawodnicy są już na okrążeniu rozgrzewkowym.

ZACZYNAMY

Pogoda w Silverstone jest pogodnie - świeci słońce. temperatura powietrza wynosi 22 stopnie Celsjusza, toru - 37 stopni.

Na trybunach nie brakuje polskich kibiców z biło-czerwonymi flagami i transparentami, dopingującymi Kubicę.

Zawodnicy mają do przejechania 60 okrążeń toru. Okrążenie liczy 5,141 kilometra, czyli długość wyścigu wynosi 308,355 kilometra.

Filipe Massa ma problem z silnikiem - zgasił go, stąd na torze ukazała się żółta flafa. Ferrari Brazylijczyka zostanie przesunięte na ostatnią pozycję w stawce. Wystartuje jednak jako przedostatni z alei serwisowej, bowiem za nim ustawi się jeszcze Takuma Sato, który zmienił bolid i w myśl regulaminu startuje ostatni.

Zawodnicy raz jeszcze przejeżdżają okrążenie rozgrzewkowe.

WYSTARTOWALI

Okrążenia 1 – 9

Robert Kubica utrzymał czwarte miejsce na starcie!

Strona odświeża się automatycznie co 60 sekund

Doskonale wystartował Nick Heidfeld, który z zakrętu wyszedł na szóstym miejscu. Chwilę potem jednak udany atak przeprowadził Giancarlo Fisichella, który wyprzedził Niemca.

Prowadzi Lewis Hamiton przed Kimi Raikkonenem, Fernendo Alonso i Robertem Kubicą.

Kolejność po dwóch okrążeniach: 1. Lewis Hamilton; 2. Kimi Raikkonen; 3. Fernendo Alonso; 4. Robert Kubica; 5. Heikki Kovalainen; 6. Giancarlo Fisichella; 7. Nick Heidfeld; 8. Ralf Schumacher; 9. Mark Webber; 10. Jerno Trulli.

Jedenasty jest David Coulthard.

Na torze dzieje się wiele, bardzo dobrze jedzie Felipe Massa, który wyprzedza kolejnych zawodników, awansując w klasyfikacji - jest po pięciu okrążeniach trzynasty.

Po pięciu okrążeniach: Hamilton wyprzedza Raikkonena o 0,839 sekundy, Fernendo Alonso - o 2,221 sekundy, Roberta Kubicę - o 4,067 sekundy i Kovalainena - o 5,893 sekundy.

Siódme okrążenie: ciekawy pojedynek Massy i Coulthard. Felipe wyprzedził rywala.

Po ośmiu okrążeniach Hamilton wyprzedza Raikkonena o 1,118 sekundy, Fernendo Alonso - o 2,792 sekundy, Roberta Kubicę - o 6,472 sekundy Heikki Kovalainena - o 9,023 sekundy oraz Giancarlo Fisichellę - o 10,880 sekundy.

Okrążenia 10 -19

Jedenaste okrążenie: Robert Kubica ma przewagę pond trzech sekund nad Heikki Kovalainenem.

Dwunaste okrążenie: Giancarlo Fisichella wyprzedził Heikki Kovalainena.

Kolejność po dwunastu okrążeniach: 1. Lewis Hamilton; 2. Kimi Raikkonen; 3. Fernendo Alonso; 4. Robert Kubica; 5. Giancarlo Fisichella; 6. Heikki Kovalainen; 7. Nick Heidfeld; 8. Ralf Schumacher; 9. Felipe Massa; 10. Jerno Trulli;

Dalsze pozycje: 11. David Coulthard; 12. Nico Rosberg; 13. Scott Speed; 14. Alexander Wurz; 15. Vitantonio Liuzzi; 16. Rubens Barrichello;

W boksie Nico Rosberg, Heikki Kovalainen.

Szesnaste okrążenie: Robert Kubica w boksie.

Szesnaste okrążenie: Lewis Hamilton w boksie. Problemy przy tankowaniu. Raikkonen bardzo przyspieszył.

Awaria bolidu Adriana Sutila.

Osiemnaste okrążenie: Raikkonen w boksie.

Wyjechał na tor przed Lewisem Hamiltonem. Prowadzi Nick Heidfeld, który jeszcze nie był w boksie. Kubica jest szósty, ale wyprzedza go jeszcze Felipe Massa, który także nie był w boksie.

Dziewiętnaste okrążenie: Nick Heidfeld w boksie. Doskonały pobyt - Niemiec wyjechał na tor przed kierowcami Renault. Jest piąty.

Fernendo Alonso - pobyt w boksie 6,3 sekundy. Wyjeżdża na tor przed Kimim Raikkonenem na pierwszym miejscu.

Okrążenia 20 – 29

Kolejność czołówki: Fernendo Alonso, Kimi Raikkonen, Lewis Hamilton, Robert Kubica, Nick Heidfeld, Giancarlo Fisichella, Felipe Massa.

Problemy ma Ralf Schumacher - wycofuje się z wyścigu. Wcześniej zjechali: Mark Webber oraz Adrian Sutil.

Kolejność po dwudziestu pięciu okrążeniach: 1. Fernendo Alonso; 2. Kimi Raikkonen;3. Lewis Hamilton; 4. Robert Kubica; 5. Nick Heidfeld; 6. Giancarlo Fisichella; 7. Felipe Massa; 8. David Coulthard;

Dalsze pozycje: Heikki Kovalainen, Scott Speed , Alexander Wurz, Rubens Barrichello, Jenson Button, Anthony Davidson.

Dwudzieste siódme okrążenie: w boksie David Coulthard i Alexander Wurz.

Dwudzieste dziewiąte okrążenie - w czołówce bez zmian. Kubica ma sporą przewagę nad Nickiem Heidfeldem - ponad sześć sekund.

Okrążenia 30 – 39

Trzydzieste okrążenie. Felipe Massa jedzie za Giancarlo Fisichellą.

Kolejność po dwudziestu pięciu okrążeniach: 1. Fernendo Alonso; 2. Kimi Raikkonen;3. Lewis Hamilton; 4. Robert Kubica; 5. Nick Heidfeld; 6. Giancarlo Fisichella; 7. Felipe Massa; 8. Heikki Kovalainen.

Fernendo Alonso był blokowany przez Scotta Speeda. Po chwili kolizja Speeda z Alexanderem Wurzem. Amerykanin zakończył udział w wyścigu - jego bolid bowiem ucierpiał dość poważnie (uszkodzenie zawieszenia).

Kłopoty mają czołowi kierowcy z dublowaniem zawodników. Przewaga Roberta Kubicy nad Nickiem Heidfeldem zmalała do 3,5 sekundy.

Trzydzieste czwarte okrążenie - na pierwszych ośmiu pozycjach bez zmian.

5,472 sekundy - tyle wynosi przewaga Fernando Alonso nad Kimi raikkonenem.

Giancarlo Fisichella w boksie. Felipe Massa ma wolną przestrzeń - przed nim obecnie jest Nick Heidfeld.

Alonso wyprzedza już trzeciego Hamiltona o ponad 21 sekund.

Trzydzieste szóste: Fernando Alonso w boksie: 8,2 sekundy.

Powrócił na tor jako trzeci.

Lewis Hamilton w boksie: 8,1 sekundy.

Powrócił na tor na szóstym miejscu.

Prowadzi Kimi Raikkonen przed Fernando Alonso, Robertem Kubicą, Nickiem Heidfeldem, Felipe Massą i Lewisem Hamiltonem.

Alonso traci do Raikkonen 24,819 sekundy.

Okrążenia 40 – 49

Czterdzieste okrążenie Robert Kubica w boksie - 7,1 sekundy.

Kubica ma stratę 0,5 sekundy do Heidfelda.

Czterdzieste drugie okrążenie - Nick Heidfeld w boksie - 7,7 sekundy.

Kimi Raikkonen w boksie - 6,6 sekundy.

Wyjeżdża na tor na pierwszym miejscu.

Na torze przed Robertem Kubicą jest Felipe Massa, który tylko raz był w boksie.

Czterdzieste piąte okrążenie: Felipe Massa w boksie - 6,8 sekundy.

Wyjeżdża pomiędzy Robertem Kubicą, a Nickiem Heidfeldem.

Robert Kubica wyprzedza Felipe Massę o 2,585 sekundy.

Kolejność po czterdziestu siedmiu okrążeniach: 1. Kimi Raikkonen;2. Fernendo Alonso; 3. Lewis Hamilton; 4. Robert Kubica; 5. Felipe Massa; 6. Nick Heidfeld; 6. Giancarlo Fisichella; 8. Heikki Kovalainen.

Robert Kubica bezpośrednio przed Felipe Massą.

Robert odparł atak Massy.

Okrążenia 50 – 60

Znów odparty atak Felipe Massy przez Roberta Kubicę.

Siedem okrążeń do mety: Cały czas Robert Kubica broni się przed atakami Felipe Massy.

Znów atak Felipe Massy, ale odparty przez Roberta Kubicę.

Trzy okrążenia do mety: Vitantonio Liuzzi wycofuje się po defekcie bolidu.

Felipe Massa znów próbuje atakować, ale bez rezultatu.

Polak przyspieszył - jest najszybszym kierowcą na torze!

Dwa okrążenia do końca wyścigu

Kimi Raikkonen zdublował Heikki Kovalainena.

Ostatnie okrążenie.

Kimi Raikkonen zwycięża. drugi - Fernendo Alonso, trzeci - Lewis Hamilton.

Robert Kubica czwarty! Obronił się przed Felipe Massą!

BRAWO ROBERT!

Kimi Raikkonen zjeżdża szczęśliwy do boksu.

To jego trzecie zwycięstwo w sezonie.

Za piątym Felipe Massą uplasowali się: Nick Heidfeld, Heikki Kovalainen, Giancarlo Fisichella.

A chwilę podium, hymny (Finlandii dla kierowcy i Włochdla zespołu) i szampan...

Wyścig był emocjonujący. Formuła 1 godnie pożegnała Silverstone!

...............................................................

UWAGA

prosimy o samodzielne odświeżanie strony, gdyż informacje są na bieżąco aktualizowane!