Wyróżnienia przyznaje amerykański Instytut Bezpieczeństwa Drogowego - Insurance Institute for Highway Safety’s (IIHS).

Zwycięskie modele zdobyły uznanie za efektywną ochronę pasażerów przy przednich, bocznych i tylnych zderzeniach.

Model Veracruz i Santa Fe zostały po raz drugi wyróżnione w kategorii SUV średniej wielkości, natomiast wyróżnienie dla Entourage w segmencie minivanów przyznano już po raz czwarty.

Wszystkie trzy pojazdy zdobyły także notę pięciu gwiazdek dla zderzeń czołowych i bocznych w testach zderzeniowych National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA.

Top Safety Pick bazując na testach IIHS wyróżnia te samochody, które charakteryzują się najlepszą ochroną pasażerów podczas wypadku.

Ocena każdego z pojazdów zależy od wielu czynników - obrażeń odniesionych przez manekiny, odkształceń struktury samochodów, działania pasów bezpieczeństwa, itp.

Aby otrzymać nagrodę, samochód musi również posiadać najnowszy system zapobiegania kolizjom – elektroniczną kontrolę stabilności (ESC), która znajduje się w wyposażeniu standardowym wszystkich trzech nagrodzonych modeli Hyundai, jak również w 63 procent pojazdów Hyundai sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych.

Według IIHS, największymi zwycięzcami takich testów są jednak klienci, którzy mogą po prostu wejść do dowolnego salonu i nabyć samochód gwarantujący kompleksową ochroną pasażerów.

- Hyundai stale pracuje nad wprowadzaniem zaawansowanych technologii bezpieczeństwa, takich, jak np. elektronicznie kontrolowany system aktywnych zagłówków, wprowadzany w 2009r w modelu Genesis – powiedział Michael Deitz, manager rozwoju produktu, Hyundai Motor America. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ze nasze trzy modele ponownie zdobyły w tym roku nagrodę Top Safety Pick.

US Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) to amerykańska organizacja badawcza, którą sponsorują towarzystwa ubezpieczeniowe.

Z kolei National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) to amerykańska agencja rządowa, której misją jest obniżenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych oraz przeciwdziałanie wypadkom drogowym i zredukowanie wynikających z nich strat ekonomicznych.