Kiedyś polscy handlarze, którzy wyruszali na Zachód po samochody, chętnie odwiedzali m. in. Szwajcarię. Od momentu wejścia Polski do Unii ten kierunek wyraźnie stracił na popularności. Chyba niesłusznie, bo mimo kłopotliwych formalności (jako że Szwajcaria nie należy do Unii) na wyjazdach do tego alpejskiego kraju nadal można zarobić.

Według starych zasad

Samochody kupowane w Szwajcarii są odprawiane na starych "przedunijnych" zasadach. A więc, poza akcyzą, występuje nadal podatek VAT, a w przypadku samochodów wyprodukowanych w USA, Japonii lub Korei dodatkowo nakładane jest cło (10 proc.). Aby uniknąć opłaty celnej musimy okazać na granicy świadectwo pochodzenia EUR-1. Taki dokument powinien załatwić nam szwajcarski sprzedawca. Gdy sprzedawcą jest osoba fizyczna pojawia się problem, gdyż w takim przypadku o EUR-1 musi wystąpić nabywca. Nabywanie pojazdów wprost od handlarzy ma jeszcze ten plus, że mogą sprzedać cudzoziemcom samochód w cenie netto (podatek Vat zostanie im zwrócony po potwierdzeniu wywozu pojazdu za granicę).

Podobnie jak w innych krajach, także w kraju Helwetów można kupić tablice wywozowe, ale polscy handlarze rzadko z tej możliwości korzystają. Kupują bowiem niemal wyłącznie samochody powypadkowe, bo tylko takie opłaca się sprowadzić. Szwajcaria jest drogim krajem, normalnie użytkowane, sprawne pojazdy trzymają cenę i zwykle są droższe niż w sąsiednich Niemczech czy Francji. Tak więc prawie wszystkie auta z tego alpejskiego kraju przyjeżdżają do nas na lawetach.

Formalności

Kto jednak zamierza wrócić autem na kołach powinien wykupić specjalne tablice (Kontrollschilder) z czerwonym paskiem. Do tych tablic wystawiany jest nowy, tymczasowy dowód rejestracyjny (Befristerter Frahrzeugausweis), też z czerwonym paskiem, gdzie są zawarte dane pojazdu oraz nowego właściciela. Auto musi mieć ważne badanie techniczne. Cena tablic oraz ubezpieczenia zależy od okresu na jaki zostaną wykupione: przy 16 dniach cena wynosi - 220 franków, a przy maksymalnie 35 dniach - 330 franków.

Gdy kupujemy auto na placu i zamierzamy wrócić z nim na lawecie, wystarczy sama faktura zakupu, stary dowód rejestracyjny z adnotacją o wyrejestrowaniu pojazdu oraz druk EUR-1. To wszystko powinien załatwić sprzedawca.

Taniej odprawiać w Niemczech

W Szwajcarii auta powypadkowe są tanie, ale to może oznaczać kłopoty, gdyż celnicy w Polsce często kwestionują wysokość kwot podanych na fakturach, przy czym - ponieważ chodzi o samochody spoza Unii -mogą zastosować niesławną metodę ostatniej szansy, czyli przyjąć za podstawę cenę krajową danego modelu.

Na szczęście Polak, który kupił samochód w Szwajcarii może go odprawić w każdym unijnym kraju. W tym przypadku polecamy Niemcy, gdyż tam obowiązuje niższy niż w Polsce podatek VAT - 19 proc. Ponadto warto wiedzieć, że niemieccy celnicy zwykle dają wiarę kwotom przedstawianym na fakturach i bardzo rzadko stosują metodę ostatniej szansy. Samochód z niemiecką odprawą celną sprowadza się do Polski na takich samych zasadach jak wszystkie inne, pochodzące z Unii pojazdy. A więc należy jeszcze tylko zapłacić akcyzę.

Warto tu wiedzieć, że odprawiając pojazd w Niemczech, podatek VAT zapłacimy od ceny zakupu. Natomiast przy odprawie w Polsce VAT naliczany jest od ceny zakupu powiększonej o zapłaconą wcześniej akcyzę. Gdy w grę wchodzi auto o pojemności ponad 2000 ccm (wtedy akcyza wynosi 18,6 proc.), różnica w wysokości podatku VAT naliczonego w Niemczech i w Polsce może być znaczna. Także z tego powodu zdecydowanie bardziej opłaca się wykonać odprawę na granicy szwajcarsko-niemieckiej.

Dominują duże firmy

Poszukujący "unfalli" w Szwajcarii nie muszą jeździć po dziesiątkach placów. Handel autami powypadkowymi został w tym kraju zdominowany przez kilka dużych firm. Oto najważniejsze z nich:

- Kessler Auto-Recycling, Kantonstr. 85, 8864 Reichenburg, tel. 0041-4641111, www.unfallautos.ch

- Huber Autverwertung, 5643 Sins-Meienberg, tel. 0041-41-7896080, www.autoverwertung-huber.ch

- C.G. Automobiles, Les Vernettes, 1566 St-Aubin, tel. 0041-79-6345472, www.cgauto.ch

- AAP Penthaz SA, Z.I. La Rippe, 1303 Penthaz, tel. 0041-21-8627550, www.aapsa.ch

- ABW Recycling, Rte du PAA 18, 1772 Grolley, tel. 0041-26-4766610, www.autorecycling.ch